X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.09.2018 р. № 4218/ІПК/04-36-12-01-16

Про оподаткування ПДВ операцій з передачі дебіторської заборгованості та бази даних абонентів, а також кредиторської заборгованості між теплопостачальними комунальними підприємствами

Головне управління державної фіскальної служби у Дніпропетровській області розглянуло запит теплопостачального Комунального Підприємства 1 (далі - КП 1) щодо оподаткування ПДВ операцій з передачі дебіторської заборгованості та бази даних абонентів, а також кредиторської заборгованості між теплопостачальними комунальними підприємствами, та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі — ПКУ) повідомляє наступне.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Постачанням товарів вважається будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ)

Постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої -дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 187.10 статті 187 розділу V ПКУ платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого),
надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Також згідно з пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 розділу V ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2019 року.

Одночасно підпунктом 14.1.266 пункту14.1 статті 14 розділу І ПКУ встановлено, що касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V ПКУ - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Згідно інформації наведеної в запиті КП 1 відповідно до рішення ... міської ради планується передача дебіторської заборгованості підприємства та бази даних абонентів до теплопостачального Комунального Підприємства 2 (далі - КП 2). При цьому, податкові зобов’язання з ПДВ як у КП 1 так і у КП 2 виникають за касовим методом.

Одночасно планується передача кредиторської заборгованості та переведення боргу КП 1 за спожитий природний газ на КП 2 із складанням графіку погашення заборгованості.

Слід зазначити, що ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано КП 1 податкову консультацію щодо необхідності визначення податкових зобов’язань з ПДВ при відступленні права вимоги на стягнення дебіторської
заборгованості у разі застосування касового методу податкового обліку. Дана податкова консультація зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових консультацій 18.06.2018 за №2685/іпк/04-36-12-01-16 та на теперішній час є чинною.

Правові підстави щодо заміни боржника у зобов'язані (переведення боргу) наведені у статтях 520 - 524 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 №435-IV (зі змінами та доповненнями).

Так, відповідно до зазначених статей боржник у зобов'язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом. Правочин щодо заміни боржника у зобов'язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов'язання. Новий боржник у зобов'язанні має право висунути проти вимоги кредитора всі заперечення, що ґрунтуються на відносинах між кредитором і первісним боржником.

Пунктом 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.

Дата виникнення податкового кредиту за операціями з продажу та придбання товарів (послуг) по платниках, що застосовують касовий метод оподаткування, визначається відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Тобто, при придбанні природного газу КП 1 отримувало податкову накладну від постачальника газу, право на податковий кредит за якою виникало за касовим методом.

У разі складання договору про переведення боргу (надання інших видів компенсацій вартості поставлених товарів (послуг)) право на податковий кредит у КП 1 буде виникати відповідно до пунктіві 87.10 статті 187, 198.6 статті 198 розділу V та пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ на підставі належним чином складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, отриманих від постачальника газу при придбанні природного газу.

Разом з цим повідомляємо, що інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного питання, а тому у разі необхідності пропонуємо повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису здійснюваних операцій та копій документів, що стосуються таких операцій.