Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув звернення Товариства щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Кодексу, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Кодексу).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Кодексу).
Згідно пп. 266.3.3 п. 266.3 ст. 266 Кодексу база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Кодексу).
Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт.
У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (пп. 266.8.1 п. 266.8 ст. 266 Кодексу).
Право власності на об’єкти нерухомого майна реєструється в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Оскільки даний Реєстр ведеться віднедавна (з 01.01.2013 р.) та не вся інформація з попередніх реєстрів була до нього передана, то він не є повним.
Внаслідок цього не всі об’єкти та права на них відображені у Реєстрі, тим паче якщо угоди по них проходили більше п’яти років назад.
Враховуючи зазначене, юридичні особи повинні самостійно обчислювати та сплачувати податок з усіх об’єктів з урахуванням того, що стосовно «старих» нерухомих об’єктів, не внесених до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, діє положення ч. 4 ст. З Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» - права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим
Законом, за умови, якщо реєстрація прав була проведена згідно законодавству, що діяло на час їх виникнення, або якщо на час виникнення прав діяло законодавство, яке не передбачало обов’язку реєстрації таких прав.
Таким чином, податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, оподатковуються об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, що перебувають у власності Товариства на підставі документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |