X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 09.10.2018 р. № 4364/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про податок на додану вартість

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання банком майна (житлової будівлі і земельної ділянки), що було передане в іпотеку фізичними особами та набуте банком у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.

Підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання, якщо інше не передбачено цим підпунктом; підпунктом 197.1.21 пункту 197.1 статті 197 Кодексу -звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абзацу першого підпункту 197.1.13 пункту 197.1 статті 197 Кодексу)

Згідно з підпунктом 14.1.105 пункту 14.1. статті 14 Кодексу термін «майно» вживається у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України (далі - ЦКУ).

Статтею 190 ЦКУ визначено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Отже житлова будівля і земельна ділянка у розумінні підпункту 14.1.105 пункту 14.1. статті 14 Кодексу є майном.

Відповідно до пункту 189.15 статті 189 Кодексу у разі постачання (продажу, відчуження іншим способом) банками та іншими фінансовими установами майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, базою оподаткування є позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна. Ціна придбання визначається як вартість майна, за якою таке майно набуте у власність. У разі придбання майна у платника податку ціна придбання визначається з урахуванням податку на додану вартість.

Якщо за таким майном суми податку були включені до складу податкового кредиту банком, іншою фінансовою установою, застосовуються положення пункту 198.5 статті 198 Кодексу.

Згідно з пунктом 197.12 статті 197 Кодексу звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно. Звільнення від оподаткування стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики).

З урахуванням того, що норми пунктів 189.15 статті 189 та 197.12 статті 197 Кодексу визначають спеціальний порядок оподаткування ПДВ операцій банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно, при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання банком житлової будівлі, що була передана банку в іпотеку та набута таким банком у власність внаслідок звернення на неї стягнення, необхідно керуватися саме нормами пунктів 189.15 статті 189 та 197.12 статті 197 Кодексу.

Отже, при здійсненні банком операцій з постачання майна (житлової будівлі), набутого ним у власність від фізичної особи (неплатника ПДВ) внаслідок звернення стягнення на таке майно, такий банк зобов’язаний:

Щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання банком земельної ділянки, набутої ним у власність внаслідок звернення на неї стягнення, слід зазначити, що у зверненні не надано детальної інформації щодо такої земельної ділянки (зокрема, чи така земельна ділянка розміщена під об'єктом нерухомого майна та включається до його вартості, чи розглядається як окремий об’єкт, на який було звернено стягнення). Тому для отримання конкретної відповіді на порушені питання платнику податку доцільно повторно звернутися до ДФС з відповідним запитом з наданням копій документів та матеріалів, що дадуть змогу ідентифікувати предмет запиту.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.