X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС В ОДЕСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.10.2018 р. № 4294/ІПК/15-32-13-01-07

Щодо окремих питань ведення обліку від здійснення незалежної професійної діяльності

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання врахування витрат при визначенні оподатковуваного доходу від здійснення незалежної професійної діяльності арбітражним керуючим, зокрема витрат на пальне та утримання автотранспорту, та керуючись розділом II статті 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє наступне.

Законом України від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон № 2343) визначено, що арбітражний керуючий - це фізична особа, призначена господарським судом у встановленому порядку в справі про банкрутство як розпорядник майна, керуючий санацією або ліквідатор з числа осіб, які отримали відповідне свідоцтво і внесені до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Відповідно до п. 1 ст. 115 Закону № 2343 арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду. Пунктом 4 ст. 115 Закону № 2343 передбачено, що витрати арбітражного керуючого, пов'язані з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, відшкодовуються в порядку, передбаченому цим Законом, крім витрат на страхування його відповідальності за заподіяння шкоди внаслідок неумисних дій або помилки під час виконання повноважень розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора, а також витрат, здійснення яких безпосередньо не пов'язане з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, і витрат, пов'язаних з виконанням таких повноважень у частині, в якій зазначені витрати, що перевищують регульовані державою ціни (тарифи) на відповідні товари, роботи, послуги чи ринкові ціни на день здійснення відповідних витрат або замовлення (придбання) товарів, робіт, послуг. При цьому сплата грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним повноважень у справі про банкрутство здійснюються за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних у результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника (п. 5 ст. 115 Закону № 2343).

Правовий порядок регулювання оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність в Україні, встановлюється Кодексом.

Згідно з пунктом 178.3 статті 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

При цьому Кодексом не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, у т.ч. для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).

У зв'язку з цим для визначення переліку витрат (далі - перелік), які можуть бути враховані при визначені оподатковуваного доходу фізичною особою, яка провадить незалежну діяльність арбітражного керуючого, доцільно скористатися Узагальнюючою податковою консультацією, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 N 877 (далі - УПК),

Відповідно до УПК до витрат фізичної особи, яка провадить незалежну діяльність арбітражного керуючого відносяться документально підтверджені витрати, зокрема:

Вищевказаним переліком не передбачено, що до витрат фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого, включаються витрати на пальне та утримання автотранспорту.

Отже, при визначенні оподатковуваного доходу особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність арбітражного керуючого, слід враховувати документально підтверджені витрати, які пов’язані з провадженням такої діяльності та обумовлені вимогами Закону № 2343.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.