X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.10.2018 р. № 4432/ІПК/15-32-13-01-07

Щодо доходів платника єдиного податку за договором комісії

Головне управління ДФС в Одеській області розглянуло звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання оподаткування доходів, отриманих платником третьої групи спрощеної системи оподаткування за договором комісії, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), повідомляє наступне.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені гл. 1 розд. XIV ПКУ, п. 291.3 ст. 291 якого встановлено, що обрати спрощену систему оподаткування може виключно юридична особа чи фізична особа - підприємець, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Згідно до статті 36 ПКУ, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Згідно із п. 292.3 ст. 292 ПКУ до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Чинним законодавством не встановлено обмежень щодо форм цивільно-правових договорів, які фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку мають право укладати.

Згідно з ст. 1011 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV із змінами та доповненнями, за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Відповідно до п.292.4 ст. 292 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Відповідно до абз. 2) п. 293.3. ст.293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої -третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ.

Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку (фізичні особи - підприємці), зокрема третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів, шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Порядок ведення Книги обліку доходів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок № 579)

Записи у Книзі обліку доходів виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 5 Порядку).

Дані книг обліку доходів використовуються для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядку).

Отже, у разі отримання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку коштів від надання послуг, виконання робіт за договором комісії у книзі обліку відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.

Разом з цим при заповненні податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи - підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Зауважуємо, що кожен конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), що стосуються порушеного питання з наведенням детального опису суті здійснюваної операції.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.