Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо необхідності застосування пункту 199.1 статті 199 ПКУ платником податку, який здійснює операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, звільнені від оподаткування податком на додану вартість, надіслане в доповнення до попереднього звернення платника з наданням додаткової інформації по суті порушених питань, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.
Пунктом 198.3 статті 198 ПКУ передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.5 статті 198 ПКУ встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи
призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема, в операціях, звільнених від оподаткування.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює операції з постачання вугільної продукції, які згідно з пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ. Для перевезення такої вугільної продукції платник податку придбаває у третьої особи -перевізника послуги з перевезення. При цьому договором постачання вугільної продукції передбачено, що плату за послуги з перевезення (з урахуванням ПДВ) сплачує такому перевізнику постачальник вугільної продукції, а покупець такої продукції відшкодовує постачальнику плату за послуги з перевезення, що була сплачена таким постачальником третій особі - перевізнику.
Особа, яка виступає перевізником, за операцією з постачання послуг перевезення складає та реєструє в ЄРПН податкову накладну на отримувача таких послуг, а саме на постачальника вугільної продукції.
Таким чином, послуги з перевезення придбаваються постачальником вугільної продукції у перевізника з метою перевезення вугільної продукції, операції з постачання якої відповідно до пункту 45 підрозділу 2 розділу XX ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, а тому придбання таких послуг здійснюється для використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
При цьому відшкодування вартості таких послуг з перевезення, яке здійснюється покупцем вугільної продукції її постачальнику, для цілей оподаткування ПДВ розглядається як частина вартості операції з постачання такої вугільної продукції.
Враховуючи зазначене, платник податку - постачальник вугільної продукції в розглянутій ситуації зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ виходячи з вартості послуги з перевезення, отриманої від третьої особи - перевізника, оскільки така послуга призначається для використання у звільнених від оподаткування операціях.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |