Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо порядку нарахування відсотків за відсотковим векселем та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Відповідно до ст. 14 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-ІV «Про цінні папери та фондовий ринок» вексель - цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю).
Статтею 1 Закону України від 05.04.2001 р. № 2374-ІІІ «Про обіг векселів в Україні» визначено, що законодавство України про обіг векселів базується на Женевській конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі (далі - Уніфікований закон).
Можливість нарахування відсотків за виданими векселями передбачено у статті 5 Уніфікованого закону, відповідно до якої у переказному векселі, який підлягає оплаті відразу після пред'явлення або у визначений строк після пред'явлення, трасант може обумовити, що на суму, яка підлягає оплаті, будуть нараховуватися відсотки. У будь-якому іншому переказному векселі така умова вважається ненаписаною.
Крім того, Уніфікований закон вимагає, аби відсоткова ставка була вказана у векселі. При відсутності такої вказівки умова вважається ненаписаною.
Згідно з вимогами ст. 5 Уніфікованого закону відсотки нараховуються від дати видачі переказного векселя, якщо не вказана інша дата.
До простого векселя також застосовуються положення, які стосуються переказного векселя, зокрема, застереження про відсотки (стаття 5) (стаття 77 Уніфікованого закону).
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Отже, операції з нарахування відсотків за векселем відображаються векселедавцем (векселедержателем) відповідно до правил бухгалтерського обліку. Кодексом не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за такими операціями.
При цьому, якщо проценти за векселем нараховуються платником податку на користь нерезидента - пов’язаної особи, такі проценти підлягають оподаткуванню у порядку, встановленому п.п. 140.1 - 140.3 ст. 140 Кодексу.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку,
затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Отже, з питання формування у бухгалтерському обліку доходів та витрат за операціями з нарахування відсотків за векселем доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |