Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби розглянув
лист __________ (код ЄДРПОУ __________) (далі - Акціонерне товариство) від
______№________(вх. №________від______) щодо визначення ставки податку при
виплаті дивідендів юридичній особі-нерезиденту (резидент Республіки Кіпр), який придбав акції на фондовій біржі у посередника, з урахуванням дії міжнародного договору, та керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Згідно із п.2 ст.80 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) акціонерним товариством є господарське товариство, яке має статутний капітал, поділений на визначену кількість акцій однакової номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства, а акціонери несуть ризик збитків, пов'язаних із діяльністю товариства, в межах вартості належних їм акцій, крім випадків, визначених законом.
Відповідно до ст. 82 ГКУ установчим документом акціонерного товариства є статут. Статут акціонерного товариства, зокрема, повинен склад засновників та учасників, відомості про види акцій, що випускаються, їх номінальну вартість, співвідношення акцій різних видів, кількість акцій, що купуються засновниками, наслідки невиконання зобов'язань по викупу акцій, інші відомості, передбачені статтею 57 ГКУ.
Нормами ГКУ передбачені певні обмеження відповідно господарських товариств, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, а також відповідно господарського товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого належать господарському товариству, частка держави в якому становить 100 відсотків.
Відповідно до ст.83 ГКУ державна реєстрація господарського товариства здійснюється відповідно до закону. Зміни, які сталися в установчих документах господарського товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Відповідно до п.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій містяться такі відомості про юридичну особу, зокрема, інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник - юридична особа; розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) та розмір частки кожного із засновників (учасників).
Відповідно до п.1 ст.400 ГКУ відносини, пов'язані з іноземними
інвестиціями в Україні, регулюються ГКУ, Законом України "Про режим іноземного інвестуванні" (далі - Закон), іншими законодавчими актами та чинними міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України. У разі якщо міжнародним договором встановлено інші правила, ніж ті, що передбачено законодавством України про іноземні інвестиції, застосовуються правила міжнародного договору.
Згідно зі п.1 ст.393 ГКУ та ст.5 Закону оцінка іноземних інвестицій, включаючи внески до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, здійснюється в іноземній конвертованій валюті та у гривнях, за згодою сторін, на основі цін міжнародних ринків або ринку України. При цьому перерахунок сум в іноземній валюті у гривні провадиться за курсом, Встановленим Національним банком України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом (п.1.1 ст.1 Кодексу).
Згідно із п.п.14.1.81 п.14.1 ст.14 Кодексу інвестиції - господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно. Фінансові інвестиції (п.п «б» п.п.14.1.81 п.14.1 ст.14 Кодексу) - господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів поділяються на:
Відповідно до положень пп. 14.1.49 п.14.1 ст.14 Кодексу дивіденди - це платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Згідно з положеннями пп.141.4.1 п.141.4 ст.141 Кодексу будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст.141 Кодексу.
Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, дивіденди, які сплачуються резидентом (пп. "б" пп.141.4.1 п.141.4 ст.141 Кодексу).
Відповідно до пп. 141.4.1 п.141.4 ст.141 Кодексу резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п.141.4.1 п.141.4 ст.141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п.п.141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п.141.4 ст.141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено Положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (далі - Конвенція) підписана 8 листопада 2012 року, ратифікована Верховною Радою України 4 липня 2013 року, набрала чинності 07 серпня 2013 року. Згідно з положеннями ст. 26 Конвенції її положення застосовуються у двосторонніх українсько-кіпрських відносинах з 1 січня 2014 року.
Пунктом 1 статті 10 Конвенції встановлено, що дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави (України), резиденту іншої Договірної Держави (Кіпру), можуть оподатковуватись у цій іншій Державі (Кіпрі).
Однак, відповідно до п.2 ст.Ю Конвенції такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди (Україні), і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник дивідендів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати: а) 5 відсотків від загальної суми дивідендів, якщо фактичний власник володіє не менш ніж 20 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди, або інвестував в придбання акцій чи інших прав компанії еквіваленті не менше 100000 євро; Ь) 15 відсотків від загальної суми дивідендів у всіх інших випадках.
При цьому термін "дивіденди" у випадку використання в цій статті означає дохід від акцій або інших прав, які не є борговими вимогами, що дають право на участь у прибутку, а також дохід від інших корпоративних прав, який підлягає такому самому оподаткуванню, як дохід від акцій відповідно до законодавства тієї Держави, резидентом якої є компанія, що розподіляє прибуток (України) (п.З ст. 10 Конвенції).
В Україні застосування зазначених вище процедур регламентоване положеннями ст. 103 Кодексу.
Згідно наданих до листа документів нерезидент є учасником торгів при купівлі через посередника простих Іменних акцій Акціонерного товариства
номінальною вартістю 0,25000 грн. за акцію, усього на 195000 грн. Договірна продажна вартість акцій є більшою за номінал, усього на 9647300 грн.
Отже, з урахуванням визначень терміну "дивіденди", надане пп. 141.4.1 п. 141.4 ст.141 Кодексу та п.З ст.10 Конвенції, вартість придбаних нерезидентом акцій, які дають право на участь у прибутку емітента або засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента у зв'язку з розподілом частини його прибутку, не дає можливості застосувати зменшену ставку, передбачену п.п. «а» п.2 ст.10 Конвенції.
При цьому слід зазначити, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (п.2 ст.166 ГКУ).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |