Головне управління ДФС у Дніпропетровській області розглянуло звернення щодо оподаткування податком на прибуток операцій з продажу дооцінених основних засобів, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.
Порядок коригування фінансового результату на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів визначено нормами ст. 138 Кодексу.
Відповідно до п. 138.1 ст.138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема:
- на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;
- на суму залишкової вартості окремого об'єкта невиробничих основних засобів або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.
Згідно з п. 138.2 ст.138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:
- на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта;
- на суму дооцінки основних засобів або нематеріальних активів у межах попередньо віднесених до витрат уцінки відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
- на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об'єкта невиробничих основних засобів або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі продажу такого об'єкта невиробничих основних засобів або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.
Таким чином, платники податку, які коригують фінансовий результат до оподаткування на різниці, визначають об’єкт оподаткування податком на прибуток відповідно до зазначених норм Кодексу при здійсненні операцій з продажу дооцінених основних засобів, у тому числі невиробничих.
При цьому залишкова вартість окремого об'єкта основних засобів для цілей п. 138.2 ст. 138 Кодексу визначається відповідно до п.п. 14.1.9 п. 14.1 ст. 14 Кодексу як різниця між первісною вартістю і сумою розрахованої амортизації відповідно до положень розділу III Кодексу.
Отже, балансова вартість об’єкту основних засобів в податковому обліку при застосуванні положень п. 138.2, 138.3 ст.138 Кодексу внаслідок проведених дооцінок та уцінок не зміниться.
Однак, для платників, які не коригують фінансовий результат на податкові різниці, такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при визначенні фінансового результату до оподаткування, де передбачено визначення переоціненної вартості основних засобів та певний розрахунок залишкової вартості по даним бухгалтерського обліку.
Водночас, регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV).
Отже, з питання відображення зазначених операцій в бухгалтерському обліку доцільно звернутися до Міністерства фінансів України.
Одночасно повідомляємо, що у різі продажу основних засобів за ціною нижче балансової (залишкової) вартості, розрахованої за положеннями бухгалтерського обліку, об’єкт оподаткування податком на додану вартість визначається з урахуванням норм п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198 Кодексу.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, жому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |
Коментар до цієї ІПК читайте у газеті "Все про бухгалтерський облік" № 107за 2017 р. на стор. 10