X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЗАПОРIЗЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.11.2018 р. № 4694/ІПК/08-01-13-02-11

Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі-Кодекс), розглянуло заяву на отримання індивідуальної податкової
консультації (..) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства
та в межах компетенції повідомляє.

Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076), ст.1 якого визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Адвокатською діяльністю визнається незалежна професійна діяльність адвоката зі здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Відповідно до пп. 14.1.226 п.14.1 ст.14 Кодексу самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це, зокрема, діяльність адвокатів, за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі-податок на доходи) визначено розділом IV Кодексу, пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.163 якого передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, та, зокрема, доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 Кодексу (пп.164.1.3 п.164.1 ст.164 Кодексу).

Відповідно до п. 178.1 ст.178 Кодексу особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із ст.65 Кодексу.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п.178.3 ст. 178 Кодексу).

Доходи фізичних осіб, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються податком на доходи за ставкою, визначеною п.167.1 ст.167 Кодексу - 18 відс. (п.178.2 ст.178 Кодексу).

Також, доходи, визначені ст.163 Кодексу, є об'єктом оподаткування військовим збором (пп.1.2 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування (пп.1.3 п.16-1 підрозд. 10 розділу XX Кодексу).

Пунктом 178.4 ст.178 Кодексу встановлено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.

Для платників податку на доходи податкова декларація за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року подається до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV Кодексу (пп.49.18.4 п. 49.18 ст.49 Кодексу).

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - податкова декларація) та інструкція щодо її заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859, розділом І якої визначено, що фізична особа - платник податку на доходи подає декларацію за звітний (податковий) період в установлені Кодексом строки до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку у контролюючому органі).

Остаточний розрахунок податку на доходи за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації (п. 178.7 ст.178 Кодексу).

Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179).

Отже фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, зобов’язана надати до контролюючого органу податкову декларацію в якій визначити податкові зобов’язання з податку на доходи та військового збору, та сплатити визначені суми в порядку та строки, встановлені Кодексом.

Умови, порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).

Платниками єдиного внеску відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону № 2464 є особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" з 2018 року змінено у пункті 2 частини першої статті 7 Закону № 2464 період з року на квартал.

Відповідно до частини восьмої статті 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 Закону№2464, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. При цьому звітним періодом є календарний рік.

Пунктом 4 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу від 04.05.2018 року № 469) (далі-Інструкція №449) встановлено, що обчислення сум єдиного внеску, зокрема, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності) та результатів перевірок діяльності таких осіб, що
призвела до збільшення або зменшення розміру доходу, який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому враховується кількість місяців, протягом яких така особа перебувала на обліку як платник єдиного внеску.

Зазначені платники сплачують єдиний внесок один раз на квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Згідно з розділом II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Звіт), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (у редакції наказу від 15.05.2018 № 511) (далі-Порядок № 435) Звіт подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника до органів доходів і зборів за основним місцем взяття на облік як платника єдиного внеску.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік (п.4 розд. III Порядку № 435).

Отже, враховуючи положення Закону № 2464, статті 178 Кодексу та Інструкції № 449, особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, у розмірі, не меншому за розмір мінімального страхового внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску за кожен місяць такого кварталу. Остаточний розрахунок зазначеною категорією проводиться до 01 травня наступного року за даними податкової декларації.

Одночасно повідомляємо, що інформація про реквізити рахунків для сплати в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України оприлюднена на офіційному веб-порталі ДФС в рубриці Головна/Бюджетні рахунки (sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki).

Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.