X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.11.2018 р. № 4791/6/99-99-14-06-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості зарахування коштів, отриманих від іншого резидента, в рахунок погашення боргу нерезидента та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Розрахунки по експортно-імпортних операціях регулюються як загальним законодавством, так і спеціальним валютним законодавством, яке є пріоритетним по відношенню до загального.

Статтею 601 Цивільного кодексу України передбачена можливість припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Відповідно до статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» Національний банк України є головним органом валютного контролю.

Повноваження НБУ у сфері валютного регулювання та контролю визначено статтею 44 Закону України «Про Національний банк України» (далі - Закон). Зокрема, до компетенції НБУ у сфері валютного регулювання та контролю належать видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій.

При цьому нормативно-правові акти Національного банку з питань, віднесених до його повноважень, є обов’язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб (стаття 56 Закону).

Так, можливість припинення зобов’язань зарахуванням зустрічних однорідних вимог за експортними, імпортними операціями регулюється пунктом 1.11 розділу 1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24.03.1999 № 136 (далі - Інструкція).

Згідно з пунктом 1.11 Інструкції експортна операція з поставки продукції, виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг та імпортна операція можуть бути зняті з контролю за наявності належним чином оформлених документів про припинення зобов’язань за цими операціями.

При цьому мають дотримуватись такі умови: вимоги контрагентів повинні бути зустрічними, тобто кожен із контрагентів повинен мати заборгованість по відношенню до іншого (кожна із сторін одночасно є як боржником, так і кредитором); вимоги повинні бути однорідними, тобто такими, у яких предмет виконання є однаковим.

Крім того, строк виконання зустрічних однорідних вимог має настати, або є таким, що не був встановлений чи визначений моментом пред’явлення вимоги, тобто має настати строк виконання зобов’язань за однією і за іншою угодою.

З урахуванням викладеного, а також виходячи зі змісту листа, зарахування коштів, отриманих від іншої компанії-резидента України, в рахунок погашення боргу нерезидента за зовнішньоекономічним контрактом не є можливим, оскільки не виконуються умови передбачені для припинення зобов’язань за зовнішньоекономічними операціями шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.

Крім того, відповідно до пункту 3.3. розділу 3 Інструкції банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту товару з увезенням його на територію України після отримання інформації про цю операцію в реєстрі МД (типу ІМ-40 «Імпорт», ІМ-41 «Реімпорт», ІМ-72 «Безмитна торгівля», ІМ-75 «Відмова на користь держави», ІМ-76 «Знищення або руйнування») - якщо для митного оформлення продукції використовується митна декларація.

Також, згідно з підпунктом «ґ» пункту 1.9 розділу 1 Інструкції сума валютної виручки або вартість товарів може бути зменшена, якщо протягом виконання зобов’язань за договором відбувається повернення сплачених імпортером коштів повністю або частково - на суму таких коштів.

Водночас повідомляємо, що згідно із пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.