X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.11.2018 р. № 4840/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про рентну плату за спеціальне використання води

Державна фіскальна служба України на звернення Підприємства (далі -Звернення) щодо визначення об’єкта оподаткування рентною платою за спеціальне використання води (далі - Рентна плата, Об’єкт оподаткування), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що надає послуги з централізованого водопостачання із використанням обсягів води, що вилучені з ріки Дніпро на підставі відповідного дозвільного документу, отримало в 2017 році індивідуальну податкову консультацію (далі - Консультація), та запитує:

«1. Чи може Підприємство для розрахунку Рентної плати застосовувати надану Підприємству індивідуальну податкову консультацію від 06.12.2017 № 2857/6/99-99-12-02-03-15/ІПК (далі - Консультація).
2. Чи потрібно Підприємству при визначенні з 01.01.2018 об’єкта оподаткування за спеціальне використання води керуватися роз’ясненнями, наданими листом ДФС України від 08.05.2018 № 1388/4/99-99-12-02-03-13. Яким чином згідно наведеного листа необхідно заповнювати три окремі додатки 5 з різними коефіцієнтами (величинами): «0», «0,3» та «1» до звітної податкової декларації з рентної плати.
3. Чи можна включати до окремого додатку 5 з коефіцієнтом (величиною) «0» звітної податкової декларації з рентної плати обсяги води, постачені наступним споживачам:
-населенню (фізичним особам) для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб;
- юридичним    особам та фізичним особам-підприємцям, які використовують обсяги води на власні питні та санітарно-гігієнічні потреби, що підтверджуються первинними документами, якщо споживач використовує воду, у тому числі й на інші потреби (наприклад виробничі), що передбачено одним договором;
- ОСББ, ЖБК, які отриману воду використовують для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення, у тому числі для обслуговування місць загального користування та прибудинкової території;
- суб’єктам господарювання у сфері централізованого холодного водопостачання, що закуповують воду для подальшого продажу населенню, бюджетним установам для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб, що підтверджується первинними документами (наприклад - Сількомунгоспи), що передбачено одним договором,
- юридичним особам (наприклад «міські теплові мережі») для подальшого надання послуг з гарячого водопостачання населенню, для задоволення санітарно-гігієнічних потреб, що підтверджується первинними документами, якщо згідно договору надаються послуги з водопостачання для подальшого надання послуг з гарячого водопостачання не тільки населенню, а й інтим споживачам.
4. Чи можна включати до окремого додатку 5 з коефіцієнтом (величиною)
«О» звітної податкової декларації з рентної плати обсяги води, постачені садівницьким та городницьким товариствам (кооперативам) - п.п. 255.4.10 п. 255.4 ст. 255 Кодексу)».
Господарська діяльність з централізованого водопостачання підлягає державному регулюванню, зокрема, ліцензуванню та затвердженню відповідних тарифів на надання таких послуг із централізованого водопостачання (далі - Тариф). Тариф - інструмент економічного відшкодування понесених Підприємством, як ліцензіатом витрат, у тому числі й з виконання (сплати) податкових зобов’язань з Рентної плати.

Оскільки у наданій Підприємству у 2017 році Консультації щодо обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати визначено, що об’єктом оподаткування Рентною платою, відповідно до норм п. 255.3 ст. 255 Кодексу, є весь обсяг води вилученої з водного об’єкта, то Підприємство може використовувати Консультацію для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати у частині об’єкта оподаткування, який відповідає всьому (фактичному) обсягу води вилученої з водного об’єкта.

ДФС у листі від 08.05.2018 № 1388/4/99-99-12-02-03-13 надала методичні рекомендації із заповнення податкової декларації з Рентної плати при визначенні податкових зобов’язань для об’єкта оподаткування Рентною платою - фактичний обсяг води вилученої з водного об’єкта (п.п. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Кодексу).

Особливість застосування коефіцієнтів до окремих частин об’єкта оподаткування Рентною платою — фактичного обсягу води вилученої з водного об’єкту, передбачає реалізацію положень Кодексу, який не встановлює особливого порядку обліку об’єкта оподаткування Рентною платою, але передбачає для окремих його частин застосування преференцій та податкових пільг.

Разом з тим, оскільки витрати ліцензіатів по сплаті податкових зобов’язань з Рентної плати відшкодовуються йому у складі Тарифу, то ліцензіати обчислюють Тариф за результатами звітності про вилучені із водних об’єктів обсяги води відповідно до затверджених у додатку 6 до Правил організації звітності, що подається суб’єктами господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, «Звітні та розрахункові дані про обсяги діяльності з централізованого водопостачання та/або водовідведення», затверджених постановою НКРЕКП від 31.05.2017 № 717.

Оскільки у переліку суб’єктів, визначеному п. 255.4 ст. 255 Кодексу, за обсяги постаченої води яким Рентна плата не нараховується, відсутні суб’єкти господарювання, які використовують придбану воду у господарській (виробничій) діяльності, у тому числі й для централізованого водопостачання та/або надання послуг з гарячого водопостачання, тобто для цілей отримання економічної вигоди, то у Підприємства не виникають підстави включення постачених обсягів води вказаних суб’єктам до додатку 5 до податкової
декларації з рентної плати, у якому податкові зобов’язання обчислюються із коефіцієнтом «0» (нуль).

Обсяги води, постачені садівницьким та городницьким товариствам (кооперативам) (п. 4 Звернення) на підставі відповідний договорів, є об’єктом оподаткування Рентною платою за який п.п. 255.4.10 п. 255.4 ст. 255 Кодексу платникам Рентної плати надано право не справляти Рентну плату.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).