Головне управління ДФС у Донецькій області розглянуло звернення щодо порядку застосування пунктів 44 та 45 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - Кодекс), та керуючись статтею 52 розділу II Кодексу, повідомляє.
Відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.
Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та пункті 198.2 статті 198 Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди з 01 січня 2016 року до 1 січня 2019 року.
З метою застосування пункту 44 підрозділу 2 розділу XX Кодексу слід враховувати визначення терміну «касовий метод», надане підпунктом 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу.
Згідно з даним визначенням, касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).
Пунктом 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу визначено, що тимчасово, до 1 січня 2019 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД.
У разі застосування зазначеної пільги норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми ПДВ з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.
Оскільки пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу набрав чинності з 01.01.2016, норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу не застосовуються до товарів/послуг, необоротних активів, суми ПДВ з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, до зазначеної дати. Тобто,
якщо товари/послуги придбані після 01.01.2016 з податком на додану вартість починають використовуватись в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу застосовуються до таких товарів/послуг у загальновсталовленому порядку незалежно від того, відмовлявся платник від
використання вказаного режиму звільнення у попередніх податкових
періодах, чи ні. При цьому, обов’язок застосування норм пункту 198.5 статті 198 Кодексу не пов’язується Кодексом з фактом включення суми ПДВ з вартості придбаних товарів/послуг до складу податкового кредиту.
Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання заяви. Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД і період, на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків до настання звітного періоду, в якому платник податку не передбачає використання зазначеної пільги. Відмова від використання пільги, зазначеної у цьому пункті, чи зупинення її використання застосовується з першого числа звітного (податкового) періоду, зазначеного у заяві.
Таким чином, при здійсненні операцій з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД платник ПДВ відповідно до пункту 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовує тимчасовий режим звільнення від оподаткування ПДВ та має можливість відмовитися від нього чи призупинити його застосування на один або декілька звітних (податкових) періодів шляхом подання до контролюючого органу відповідної заяви.
У період, на який платник податку призупинив застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ (відмовився від такого режиму), такий платник податку застосовує касовий метод визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ. При цьому після закінчення терміну, на який було призупинено застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ (на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку), такий платник податку повинен нарахувати податкові зобов'язання / сформувати податковий кредит (за операціями, що були здійснені у період застосування ним касового методу), які були не нараховані / не сформовані у зв'язку із застосуванням касового методу.
Пунктом 198.3 статті 198 Кодексу встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Кодексу податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 198.5 статті 198 Кодексу передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені Кодексу для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;
придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
При цьому, Кодексом не встановлено залежність нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 кодексу у разі використання придбаних товарів/послуг у операціях, передбачених цим пунктом, від факту формування податкового кредиту за операціями з придбання таких товарів/послуг на підставі зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (крім товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року).
Таким чином, за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними після 01 липня 2015 року, які починають використовуватися / призначені для використання в неоподатковуваних операціях або в негосподарській діяльності платника податку, податкові зобов'язання згідно з пунктом 198.5 статті 198 Кодексу нараховуються в звітному (податковому) періоді, в якому у покупця таких товарів/послуг виникли підстави для включення сум ПДВ, сплачених (нарахованих) при їх придбанні, до складу податкового кредиту, тобто у тому звітному (податковому) періоді, в якому постачальником таких товарів/послуг, необоротних активів зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, а для підприємств, які застосовують
касовий метод формування податкового кредиту, - у звітному (податковому) періоді, в якому була здійснена оплата (надано інші види компенсації) товарів/послуг або втрачено право на застосування касового методу податкового обліку.
Отже, на останній день звітного періоду застосування касового методу податкового обліку платник податку повинен сформувати податковий кредит за товарами/послугами, які були отримані та не сплачені у період застосування касового методу.
У разі якщо такі товари/послуги призначаються для використання / використовуються у неоподатковуваних операціях / негосподарській діяльності, платник податку зобов'язаний за такими товарами/послугами нарахувати податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу (крім товарів/послуг, придбаних до дати набрання чинності пункту 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).
Підсумовуючи викладене відносно питань, викладених у запиті, слід зазначити наступне;
Питання 1.
У разі, якщо платником після 01.01.2016 були придбані з податком на додану вартість товари/послуги, що починають використовуватись у операціях звільнених від оподаткування відповідно до пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу застосовуються до таких товарів/послуг у загальновстановленому порядку незалежно від того, відмовлявся платник від використання вказаного режиму звільнення у попередніх податкових періодах, чи ні.
Питання 2.
У разі, якщо платником було здійснено передоплату за товари/послуги з податком на додану вартість, на яку постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну, та після отримання таких товарів/послуг вони починають використовуватись у операціях звільнених від оподаткування відповідно до пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу застосовуються до таких товарів/послуг у загальновстановленому порядку незалежно від того, відмовлявся платник від використання вказаного режиму звільнення у попередніх податкових періодах, чи ні, та незалежно від факту включення або не включення сум ПДВ від вартості таких товарів/послуг до податкового кредиту.
Питання 3.
У разі, якщо платником після 01.01.2016 були придбані з податком на додану вартість товари/послуги, що починають використовуватись у операціях звільнених від оподаткування відповідно до пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, норми пункту 198.5 статті 198 Кодексу застосовуються до таких товарів/послуг у загальновстановленому порядку незалежно від того, відмовлявся платник від використання вказаного режиму звільнення у попередніх податкових періодах, чи ні. При цьому податкові зобов’язання відповідно вимог пункту 198.5 статті 198 Кодексу мають бути визнані на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до
Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", тобто на дату складання первинних документів з реалізації вугільної продукції, до складу якої входять такі товари/послуги. У період використання підприємством пільги відповідно до пункт 45 підрозділу 2 розділу XX Кодексу податкові зобов’язання та податковий кредит визначаються за правилами, встановленими пунктом 187.1 статті 187 розділу V Кодексу.
Питання 4.
У разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Згідно із статтею 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |