Головне управління ДФС ............................, керуючись
ст.52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі -
Кодекс) розглянуло звернення.............................про надання
індивідуальної податкової консультації щодо відображення сум доходу працівника, нарахованого по листку непрацездатності, у звіті Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку (1-ДФ), якого було звільнено під час тимчасової непрацездатності.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105) допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом соціального страхування України (далі - Фонд) застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Отже, незважаючи на те, що працівника було звільнено, непрацездатність буде відшкодована за рахунок Фонду з шостого дня хвороби до встановлення за таким випадком інвалідності чи до відновлення працездатності.
Згідно з підпунктом 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Кодексу виплати, пов'язані з тимчасовою втратою працездатності включаються до складу місячного оподатковуваного доходу платника податку.
Враховуючи наведене, виплати по листках непрацездатності за рахунок коштів Фонду з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб прирівнюються до заробітної плати і оподатковуються під час їх нарахування з врахуванням норм пункту 164.6 статті 164 Кодексу.
Згідно з пунктом 171.1 статті 171 Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Кодексу встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми
такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (підпункт 168.1.2 пункт 168.1 статті 168 Кодексу).
Враховуючи наведене, виплати по листку непрацездатності за рахунок коштів Фонду з метою оподаткування податку на доходи фізичних осіб прирівнюються до заробітної плати і оподатковуються під час їх нарахування з урахуванням норм п. 164.6 ст. 164 ПКУ, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (п. 168.1.1 ст. 168 ПКУ). Отже, дохід, пов’язаний з трудовими відносинами, нарахований працівнику після його звільнення, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. В Податковому розрахунку за ф. № 1ДФ зазначена виплата буде відображена з ознакою доходу «101».
Згідно з пп. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |