X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.11.2018 р. № 5062/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо причин зменшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних (далі - реєстраційна сума), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) регулюються статтею 200-1 ПКУ, та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі - Постанова № 569).

Відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 ПКУ та пункту 9 Постанови № 569 платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (далі - реєстраційна сума), обчислену за формулою, встановленою цим пунктом.

Якщо реєстраційна сума є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в ЄРПН, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок в СЕА ПДВ (пункт 12 Постанови № 569).

Пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності суми податку відповідно до пунктів 200-1.З і 200-1.9 статті 200-1 ПКУ (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року). Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення таких перевірок виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку № 1246).

Згідно з пунктом 13 Постанови № 569 ДФС автоматично обчислює реєстраційну суму платника податку. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також про реєстраційну суму.

Складовою формули, встановленої пунктом 200-1.З статті 200-1 ПКУ для розрахунку реєстраційної суми, є показник Хперевищ, який відображає загальну суму перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником ПДВ у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до них, зареєстрованих в ЄРПН, яка визначається як різниця між сумами податкових
зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.

Формування показника Хперевищ здійснюється автоматично для кожного платника ПДВ окремо за кожний звітний період починаючи з 1 липня 2015 року.

Перерахунок показника Хперевищ здійснюється щоразу при поданні декларації з ПДВ / уточнюючого розрахунку за вказані періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, складених за вказані періоди, на дату такої реєстрації. При обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума (Σнакл) такого платника.

Інформація, надана у зверненні, свідчить про те, що у травні 2018 року платником податку було подано податкову декларацію з ПДВ (за квітень 2018 року) та одночасно подано на реєстрацію податкову накладну за операціями, здійсненими у попередньому (попередніх) звітних періодах, обсяги яких відображені, зокрема, в такій декларації. Відповідно сума податкових зобов’язань, зазначена у декларації за квітень 2018 року, перевищила суму податку, що міститься у складених у такому звітному періоді податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, оскільки відповідна податкова накладна на дату подання податкової декларації (18.05.2018) зареєстрована не була. Тобто у платника податку у СЕА ПДВ виник показник ΣПеревищ, який відповідно зменшив реєстраційну суму такого платника податку.

Отже, для забезпечення реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування у разі недостатності реєстраційної суми для здійснення такої реєстрації платнику податку необхідно поповнити електронний рахунок в СЕА ПДВ на відповідну суму. Збільшення реєстраційної суми може бути здійснено також за рахунок отриманих податкових накладних та розрахунків коригування (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН, та сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів.

Крім того, згідно з пунктом 200-1.9 статті 200-1 ПКУ якщо у платника податку загальна, сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (Σперевищ), а сума, визначена пунктом 200-1.З
статті 200-1 ПКУ (реєстраційна сума), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника Еперевищ* зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ΣпопРах (суми поповнення електронного рахунка в СЕА ПДВ) незалежно від значення показника реєстраційної суми, визначеного відповідно до пункту 200-1.З статті 200-1 ПКУ.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виник показник Хперевищ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.