Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування податком на прибуток та ПДВ операцій з компенсації витрат на оплату консультаційних послуг, що здійснюються відповідно до Угоди про надання гранту з Європейським Банком Реконструкції та Розвитку (далі - ЄБРР), для підприємств, які є резидентами у статусі отримувача та надавала послуг, та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 30.1 статті ЗО розділу І ПКУ податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 статті ЗО розділу І ПКУ.
Статтею 3 розділу І ПКУ встановлено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Як зазначено у зверненні, платник - отримувач послуг є бенефіціаром Програми, яка реалізується в Україні відповідно до Угоди про надання гранту з ЄБРР. Грантові кошти отримуються для компенсації витрат на оплату фінансування консультаційних послуг. Для отримання грантових коштів отримувачем послуг складений договір про надання консалтингових послуг з надавачем послуг, який є отримувачем грантових коштів.
Договір між Урядом України та ЄБРР про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні (далі - Договір з ЄБРР) ратифікований Законом України від 04 червня 2008 року № 319-VI.
Розділом 8.01 статті 8 Договору з ЄБРР визначено, що усі імпортовані та вироблені в Україні обладнання, матеріали, роботи та послуги, включаючи консультаційні послуги, які використовуються для надання технічної допомоги або для грантового співфінансування і фінансуються за рахунок грантових коштів, звільняються від будь-яких податків і зборів або обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України.
Крім того, за умови дотримання положень, визначених у розділі 8.01 статті 8 Договору з ЄБРР, всі платежі підрядникам за контрактами, які стосуються надання технічної допомоги звільняються від будь-яких податків або будь-яких інших зборів чи обов'язкових платежів, що стягуються Україною або на території України,
такою мірою, якою ці платежі фінансуються за рахунок грантових коштів (розділ 8.02. статті 8 Договору з ЄБРР).
Згідно з розділом 8.03 статті 8 Договору з ЄБРР вартість послуг, що надаються в рамках технічної допомоги, та вартість усіх грантових коштів звільняються від податку на прибуток підприємств, що стягується Україною або на території України, та не становитимуть, чи вважатимуться такими, що становлять, оподатковувану вигоду або оподатковуваний дохід організації, яка може одержати прямі або непрямі вигоди від такої Технічної допомоги або Грантових коштів.
При цьому згідно з пунктом (т) статті 1 Договору з ЄБРР «Технічна допомога» має включати, без обмежень, всі види консультаційних послуг, які надаються консультантами (українськими або міжнародними), обладнання і матеріали (українські або імпортовані), навчання, семінари, робочі семінари, конференції та аналогічні види діяльності і будь-які інші форми допомоги, які можуть бути узгоджені Урядом України та ЄБРР як технічна допомога для України.
Процедуру залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, в тому числі державної реєстрації, моніторингу проектів (програм), акредитації виконавців (юридичних осіб - нерезидентів), реєстрації представництва донорської установи в Україні, визначено Порядком залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 153).
Згідно з пунктами 11 -13 Порядку № 153 проекти (програми) підлягають обов'язковій державній реєстрації. Державна реєстрація проектів (програм) є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, Імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України. Державна реєстрація проектів (програм) провадиться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (далі -Мінекономрозвитку).
Пунктом 18 Порядку № 153 визначено, що державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 Порядку № 153, яка підписується уповноваженою особою Мінекономрозвитку, засвідчується печаткою та видається заявникові з надсиланням копії бенефіціарові протягом п'яти робочих днів від дати прийняття рішення про проведення державної реєстрації проекту (програми).
Отже, підставою для застосування податкової пільги за Договором з ЄБРР є реєстраційна картка проекту (програми), оформлена згідно з Порядком № 153.
Щодо порядку оподаткування податком на прибуток підприємств
Відповідно до підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 розділу III ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до
національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Прибуток, пов’язаний з отриманням та використанням гранту на цілі, передбачені Договором з ЄБРР, обліковується згідно з правилами бухгалтерського обліку та підлягає відображенню у таблиці 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування» додатка ПЗ до рядка 05 ПЗ податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».
Щодо порядку оподаткування ПДВ
Відповідно до підпунктів «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та/або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ .
Постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
Таким чином, оскільки інформації, викладеної у зверненні, недостатньо для надання вичерпної індивідуальної податкової консультації з порушеного питання в частині оподаткування ПДВ, пропонуємо повторно звернутися до контролюючого органу із наданням детального опису проекту та наданням відповідних документів (їх копій), зокрема копії реєстраційної картки проекту.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |