Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо формування податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство зареєстровано платником ПДВ 01.11.2018 року. Аванс за товари/послуги отримано платником від покупця у жовтні 2018 року, фактичне постачання товарів/послуг планується в кінці листопада. Для виконання контракту ТМЦ частково придбані у жовтні, а частково будуть придбані у листопаді.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Пунктом 3.1 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, визначено, що реєстрація осіб платниками ПДВ
проводиться шляхом внесення записів до Реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр). Особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої -дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.8 статті 201 розділу V ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 розділу V цього Кодексу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Тобто, якщо перша з подій (або зарахування коштів від покупця, або відвантаження товарів/робіт) відбулася до реєстрації товариства платником ПДВ, то таке товариство не визначає податкові зобов'язання з ПДВ та не складає податкову накладну за даною операцією (в тому числі, якщо друга подія такої операції відбувається в періоді, коли особа зареєстрована платником ПДВ).
Згідно з пунктом 198.2 статті 198 розділу V ПКУ датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
Отже, якщо перша з подій (або списання коштів у рахунок оплати, або отримання товарів) відбулася до реєстрації товариства платником ПДВ, то податковий кредит не може бути сформований товариством, оскільки в даному випадку, за такими операціями податкова накладна має бути складена продавцем на покупця, який не є зареєстрованим платником ПДВ.
Якщо перша з подій (або списання коштів у рахунок оплати, або отримання товарів) відбулася після реєстрації товариства платником ПДВ, то податковий кредит визначається в загальновстановленому порядку за правилами встановленими статтею 198 розділу V ПКУ.
Таким чином, товариство може сформувати податковий кредит на підставі податкової накладної, дата складання якої припадає на період, що настає, починаючи з дати реєстрації товариства, як платника податку, та яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу її ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |