Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Згідно з частиною п’ятою ст. 96 розділу IX «Соціальний захист поліцейських» Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580) керівники органів поліції мають право виплачувати поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають житло на підставі договору житлового найму, компенсацію за найм у розмірі і порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини п'ятої ст. 96 Закону № 580 постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2018 року № 866 затверджено Порядок виплати та визначення розміру грошової компенсації поліцейським за найм ними житла (далі - Порядок), який визначає механізм виплати та розмір грошової компенсації за найм житла поліцейським, які не мають власного житла в населеному пункті, де вони проходять службу, і винаймають його на підставі договору житлового найму.
Згідно з п. 2 Порядку грошова компенсація виплачується щомісяця (у поточному місяці за попередній) у розмірі фактичних витрат, але не більше визначених цим пунктом розмірів.
Отже, виплати поліцейським грошової компенсації за найм ними житла, як соціальне забезпечення, спрямовуються на покриття їхніх фактичних витрат за проживання.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.
Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу визначено доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Водночас ст. 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Грошова компенсація поліцейським за найм ними житла, передбачена ст. 96 Закону № 580 та Порядком, у вказаному переліку не зазначена, а отже, оподатковується як інші доходи відповідно до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу на загальних підставах.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний
дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу (п.п. 168,1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Водночас суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних, зокрема, поліцейськими у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян (п. 168.5 ст. 168 Кодексу).
Положенням п. 168.5 ст. 168 Кодексу передбачено відшкодування утриманих сум податку на доходи фізичних осіб лише із грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних поліцейськими у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби.
Враховуючи зазначене, оскільки щомісячна грошова компенсація поліцейським за найм ними житла, не пов'язана з виконанням обов'язків несення служби, то на таку виплату положення п. 168.5 ст. 168 Кодексу щодо компенсації сум податку на доходи фізичних осіб не поширюються.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |