Державна фіскальна служба України розглянула запит ТОВ « » від № (вх. ДФС № від )
щодо надання податкової консультації та у порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Що стосується питання застосування РРО при розповсюдженні електронних грошей, прийманні електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти, переказі електронних грошей між
користувачами, обслуговування розрахунків з використанням електронних грошей та здійснення обмінних операцій зазначаємо таке.
Вимоги, що регулюють випуск та використання електронних грошей в Україні, викладено у ст. 15 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2346-II «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» (далі - Закон № 2346) та Положенні про електронні гроші в Україні, затвердженому постановсю Правління Національного банку України від 04.11.2010 № 481 (далі -Положення № 481). Положення регулює діяльність, пов’язану з випуском електронних грошей в Україні, та запроваджує моніторинг за такою діяльністю.
Випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати лише банки. Банк надає своїм клієнтам такі фінансові послуги у сфері використання електронних грошей:
розповсюдження електронних грошей; здійснення обмінних операцій з електронними грішми; надання засобів поповнення електронними грошима електронних пристроїв; приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти.
Згідно з вимогами п. 15.2 ст. 15 Закону № 2346 банк, який планує здійснювати випуск електронних грошей, зобов’язаний спершу узгодити з Національним банком України правила їх використання в поряд» у,
встановленому нормативно-правовим актом НБУ. Відповідно до вимог НБУ суб’єкти, що здійснюють операції з електронними грішми (емітент електронних грошей, оператор, агенти, торгівці і користувачі), можуть робити це тільки за правилами, погодженими з НБУ.
Принцип роботи електронних грошей загалом полягає у тому, що будь-яке підприємство чи компанія може бути як у ролі торгівця, отримуючи електронні гроші за товари та послуги, так і в ролі користувача, оплачуючи ними свої покупки. Для цього компанія як юридична особа на підставі договору, укладеного з банком (емітентом або агентом з розрахунків), відкриває два електронні рахунки (гаманці) - один для отримання електронних грошей як торгівця, а інший - для розрахунку як користувача.
Щоб здійснити платіж, необхідно спочатку придбати за реальні гроші платіжні засоби системи (зобов’язання). Вони зараховуються на електронний гаманець, а потім їх використовує користувач. Поповнювати електронний гаманець можна через відділення банків, з якими співпрацює система, з платіжної картки, з поточного банківського рахунку або через платіжні термінали.
У разі надходження електронних грошей на електронний гаманець їх можна перевести в готівку або на банківський рахунок.
Таким чином, при придбанні електронних грошей за готівкові кошти реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) застосовуються на загальних підставах відповідно чинного законодавства. Разом з тим, при придбанні електронних грошей у безготівковій формі при переказі з банківською рахунку споживача на банківський рахунок отримувача РРО не застосовується.
Відповідно до п. 3.3 Положення № 481 користувачі - фізичні особи мають право використовувати електронні кошти для оплати товарів, а також переказувати їх іншим користувачам. Вони можуть переказувати електронні гроші іншим користувачам - фізособам з використанням наперед оплачених карток у сумі до 500 грн. на день та не більше 4 тис. грн. протягом одною місяця.
Користувачі - суб’єкти господарювання - юридичні особи мають право отримувати електронні гроші виключно в обмін на безготівкові кошти. Вони можуть використовувати такі гроші лише для здійснення оплати товарів.
Торгівці мають право приймати від користувачів як засіб платежу за товари електронні гроші, виражені лише у гривнях. Використовувати отрима ні кошти можна виключно для обміну на безготівкові кошти або повертати електронні гроші користувачам у разі повернення ними відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» товарів, придбаних у такий спосіб.
Перевести електронні гроші у гривні можна тільки за умови виведенш з платіжної системи.
Відповідно до ст. 47 глави 8 Закону України від 07 грудня 2000 року № 2121-III «Про банки і банківську діяльність» банківські операції мають право виконувати виключно банки.
Враховуючи те, що у вашому листі не наведено прикладів, які саме операції з електронними грошима будуть проводитись вашим підприємством, а наведено лише норми чинного законодавства, неможливо однозначно надати роз’яснення, чи потрібний РРО при таких операціях з електронними грошима.
Разом з тим для отримання роз’яснення з порушених питань у зверненнях пропонуємо звернутись до Національного банку України як до розробиш ів вимог щодо врегулювання питань приймання готівки для подальшого її переказу та Положення про електронні гроші в Україні.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовувати :я виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |