Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області розглянуло звернення щодо оподаткування податком на додану варісгь операцій, здійснених в рамках міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Законом України від 5 червня 2013 року № 325-VІІ ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Норвегія про співробітництво у сфері ядерної і радіаційної безпеки, зняття з експлуатації Чорнобильської атомної електростанції та перетворення об'єкта „Укриття” та екологічно безпечну систему (далі - Угода), вчинену ЗО листопада 2012 року в м. Осло, яка набрала чинності 4 липня 2013 року.
Угоду укладено строком на п'ять (5) років. Дію цієї Угоди може бути продовжено на наступні п'ятирічні періоди за письмовою згодою сторін.
Відповідно до статті 5 Угоди „матеріали та обладнання, що ввозяться в Україну або придбані в Україні за кошти Донора для реалізації Проектних угод у рамках співробітництва з надання технічної допомоги, звільняються іід сплати податків та зборів”.
Законом України від 22 березня 2017 року № 1969-VІІІ ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Королівства Норвегія про технічне та фінансове співробітництво.
Відповідно до статті III Угоди „з метою реалізації програм/проектів у рамках цієї Угоди всі ввезення товарів повинні бути звільнені від будь-яких податків, мита, зборів та інших платежів, які мають аналогічну силу. Це також стосується послуг, коштів і інших ресурсів у зв'язку із здійснена їм програм/проектів у рамках цієї Угоди”.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, з 01.01.2011 регулюються нормами Податкового кодексу України (далі - ПКУ) (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/а5о податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбаче яо законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Пунктом 197.11 статті 197 ПКУ передбачено звільнення під оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабіне у Міністрів України від 15 лютого 2002 року №153 „Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги” (далі - Порядок № 153).
Відповідно до Порядку № 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми)
Проекти (програми), які включені до щорічних програм в рамках МТД, підлягають обов'язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародники договорами України.
Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційного карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153.
Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 153.
У реєстраційній картці проекту (програми) МТД робиться запис, який містить:
1) посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;
2) підтвердження наявності плану закупівлі;
3) зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі та перелік організацій-виконавців, які заявили право на податкові пільги.
У разі якщо у реєстраційній картці проекту (програми) МТД будз зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТД донором заявлено право на отримання податкових пільг, передбачених податковим законодавством України, і в рамках такого проекту (програми)
МТД товари, роботи та послуги, що закуповуються виконавцем проекту за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без сплати ПДВ.
Одночасно з видачею реєстраційної картки проекту (програми) МТД робиться відповідний запис у єдиному реєстрі проектів, що реалізуються в Україні з використанням ресурсів міжнародних фінансових організацій га МТД, та розміщується план закупівлі на офіційному сайті Мінекономрозвитту (крім інформації, що становить комерційну таємницю).
Платник податку (продавець) з метою підтвердження права за застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:
Крім цього, згідно з пунктом 23 Порядку № 153 виконавець, що реалізує право на податкові пільги, передбачені законодавством та міжнародними договорами України (крім договорів, пов'язаних із виконанням робіт з підготовки до зняття і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта „Укриття” на екологічно безпечну систему), щоміся ця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові державної податкової служби, в якому перебуває на обліку як платник подате в, та в копії Мінекономрозвитку інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку № 153.
Отже, операції з постачання товарів/послуг у рамках проекту МТД та в межах затвердженого плану закупівлі товарів, робіт і послуг, що постачаються виконавцям проектів МТД та оплачуються за кошти МТД, звільняються т ід оподаткування ПДВ.
Постачальник - платник ПДВ при постачанні таких товарів/послуг виконавцю проекту МТД складає в установленому порядку податкову накладну щодо відвантаження товарів/послуг з поміткою „Без ПДВ”, яка підлягає обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Таким чином, отримувач товарів/послуг, оплата за які здійснюється за рахунок коштів МТД, придбаває такі товари/послуги без ПДВ.
Правила формування платником ПДВ податкового кредиту визначено статтею 198 ПКУ.
Згідно з підпунктом „а” пункту 198.1 статті 198 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України).
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, ти такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, ти здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 ПКУ).
Разом з цим згідно з підпунктом „б” пункту 198.5 статті 198 ГЖУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, та операцій, передбачених пунктом 197.11 ста лі 197 ПКУ).
Таким чином, сума ПДВ, включена до складу податкового кредиту на підставі податкової накладної, складеної та зареєстрованої в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, незалежно під того, чи такі товари придбаваються (ввозяться) для реалізації проекту МТД, чи для інших цілей. При цьому податкові зобов'язання з ПДВ на підставі пункту 198.5 статті 198 ПКУ за операціями з постачання таких товарів у межах виконання проекту МТД, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено пунктом 197.11 статті 197 ПКУ, платником податку не нараховуються.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податксва консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |