Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, що придбаваються під час реалізації проекту міжнародної технічної допомоги (далі - проект МТД), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, проект МТД, який зареєстрований у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України та отримав реєстраційну картку, реалізується відповідно до Угоди між Урядом України і Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (далі - ООН) від 18.06.1993, Конвенції про привілеї та імунітети ООН від 13.02.1946 (далі - Конвенція) , Угоди між Урядом України та ООН про заснування Представництва ООН в Україні від 06.10.1992, Рамкової програми партнерства між Урядом України та ООН на 2018 - 2022 роки від 30.11.2017. Донором та виконавцем проекту МТД є Програма розвитку ООН в Україні.
Зокрема, згідно з розділом 7 Конвенції Об'єднані Нації, їх активи, доходи і інша власність :
a) звільняються від усіх прямих податків; проте передбачається, що Об'єднані Нації не вимагатимуть звільнення від обкладення такими податками, які насправді є оплатою комунального обслуговування, що надається;
b) звільняються від митних зборів, імпортних і експортних заборон і обмежень при ввезенні і вивезенні Організацією предметів для службового користування. Проте передбачається, що предмети, що ввозяться у вилучення із загальних правил, не продаватимуться в країні, в яку вони ввезені інакше, як на умовах, погоджених з Урядом цієї країни;
c) звільняються від митних зборів, імпортних і експортних заборон і обмежень при ввезенні і вивезенні власних видань.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 3 розділу І ПКУ встановлено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування операцій, що здійснюються в рамках проектів міжнародної технічної допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року № 153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (далі - Порядок № 153).
Згідно з пунктами 11-13 Порядку № 153 проекти (програми) підлягають обов'язковій державній реєстрації. Державна реєстрація проектів (програм) є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України. Державна реєстрація проектів (програм) провадиться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (далі -Мінекономрозвитку).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 153 кожен з виконавців проекту в інформаційному підтвердженні придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі (за формою згідно з додатком 8 до Порядку№ 153) вказує реквізити - контрагентів - постачальників (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарів/послуг із застосуванням пільгового режиму.
Платник податку (продавець) з метою підтвердження права на застосування пільг з ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проекту МТД зберігає у справі:
Згідно з пунктом 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Таким чином, якщо виконавцем проекту МТД придбання товарів/послуг, зазначених у плані закупівлі проекту, здійснюється у постачальника - платника пдв, то в договорі на таке постачання ціна таких товарів/послуг має бути вказана «Без ПДВ». Постачальник за такими операціями податкові зобов’язання з ПДВ не визначає і до бюджету не сплачує.
Отже, у рамках проекту МТД товари/послуги, що постачаються виконавцю проекту та оплачуються за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без нарахування ПДВ.
Водночас згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та пунктом 199.6 статті 199 розділу V ПКУ платниками податку на операції з постачання товарів та послуг, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ, правила щодо нарахування податкових зобов'язань та перерахунку податкового кредиту, встановлені пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ, не застосовуються.
Щодо порядку відображення звільнених від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, які постачаються виконавцю проекту та оплачуються за рахунок МТД, у податковій звітності з ПДВ, повідомляємо, що форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21). Пунктом З розділу V Порядку № 21 передбачено, що загальні обсяги постачання
товарів/послуг за звітний період, зокрема звільнені від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, вказуються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ. Для платників податку, які заповнюють рядок 5, обов'язковим є подання додатку 6 до податкової декларації з ПДВ, який заповнюється в розрізі, зокрема, операцій, звільнених від оподаткування.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |