Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань визначення дати виникнення податкових зобов’язань з податку на додану вартість під час виконання довгострокових договорів (контрактів) та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні платника між платником, як Замовником, та суб’єктом господарювання, як Підрядником, укладений Договір на виконання будівельних робіт (з урахуванням додаткових угод, які є невід’ємною частиною вказаного договору) (далі - Договір). Такий Договір передбачає виконання усього об’єму будівельних робіт протягом трьох років (в період з 2018 по 2021 рік), отримання авансових платежів від Замовника в межах доведених до Замовника планових показників відповідних цільових бюджетних призначень, надання Підрядником Замовнику щомісячно актів за примірною формою КБ-2в та Довідок про вартість виконаних робіт та витрати за формою КБ-3 відповідно до ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013. Згідно з умовами Договору, датою завершення виконання робіт вважається дата видачі сертифікату відповідності закінченого будівництвом об’єкту на підставі акту готовності об’єкту до експлуатації. При цьому, приймання-передача закінчених робіт (об'єкта будівництва) за Договором здійснюється відповідно до вимог та умов нормативних актів, які регламентують прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, та не передбачається поетапного їх здавання.
Порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції будівель і споруд та технічного переоснащення діючих підприємств (далі - капітальне будівництво об'єктів), а також комплексів і видів робіт, пов'язаних із капітальним будівництвом об'єктів визначено Загальними умовами укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2005 р. N 668 (далі - Загальні умови).
Пунктом 2 Загальних умов визначено, що ці умови є обов'язковими для врахування під час укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (далі - договір підряду) незалежно від джерел фінансування робіт, а також форми власності замовника та підрядника (субпідрядників).
Відповідно до пункту 14. Загальних умов предметом договору підряду є роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта, обов'язок щодо виконання яких покладається на підрядника.
Пунктом 17 Загальних умов передбачено, що строки виконання робіт (будівництва об'єкта) встановлюються договором підряду і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід'ємною частиною договору підряду є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення всіх видів (етапів, комплексів) робіт, передбачених договором підряду.
При цьому пунктом 18 Загальних умов визначено, що датою закінчення робіт (будівництва об'єкта) вважається дата їх прийняття замовником. Виконання робіт (будівництво об'єкта) може бути закінчено достроково тільки за згодою замовника.
Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 750) (далі - Порядок прийняття в експлуатацію).
Пунктом 3 Порядку прийняття в експлуатацію визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (CCI), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації (далі -декларація).
Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.
При цьому, пунктом 8 Порядку прийняття в експлуатацію визначено, що проектною документацією можуть бути визначені черги та/або пускові комплекси, кожен з яких може бути прийнятий в експлуатацію окремо. При цьому черга та/або пусковий комплекс повинні відповідати вимогам щодо його безпечної експлуатації.
Також слід зазначити, що відповідно до ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва", які набули чинності з 1 січня 2014 року та прийняті наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 5 липня 2013 року № 293, акт за примірною формою КБ-2в та довідка за примірною формою КБ-3 є кошторисом, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ встановлено статтею 187 розділу V ПКУ.
Так, пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
Згідно з пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Водночас відповідно до пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань виконавця довгострокових договорів (контрактів) є дата фактичної передачі виконавцем результатів робіт за такими договорами (контрактами).
Для цілей пункту 187.9 статті 187 розділу V ПКУ довгостроковий договір (контракт) - це будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договорами, які укладені на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ для виконавця довгострокового контракту є спеціальними та стосуються всіх без виключення категорій платників, а тому у виконавця довгострокового контракту, фінансування якого через Замовника здійснюється за рахунок бюджетних коштів, податкові зобов’язання з ПДВ виникають за правилами, встановленими пунктом 187.9 статті 187 розділу V ПКУ.
Таким чином, виходячи з інформації, наданої у зверненні, Договір, укладений між суб’єктом господарювання та платником податку на виконання будівельних робіт, який передбачає виконання усього об’єму робіт протягом трьох років (в період з 2018 по 2021 рік) та який не передбачає поетапного їх здавання, для цілей оподаткування ПДВ визначається довгостроковим. При цьому, в розглянутій ситуації надання підрядником замовнику кошторису, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі, згідно акту за примірною формою КБ-2в та довідки за примірною формою КБ-3, не є
поетапним їх здаванням, з урахуванням положень Порядку прийняття в експлуатацію, для цілей пункту 187.9 статті 189 ПКУ.
Враховуючи вищезазначене податкові зобов’язання з ПДВ платника податку, підрядника за Договором, що відповідає критеріям довгострокового, за операціями з постачання будівельних робіт, визначених таким Договором, визначаються за правилами, встановленими пунктом 187.9 статті 187 ПКУ, на дату підписання акта готовності об'єкта до експлуатації з урахуванням положень Порядку прийняття в експлуатацію.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова . консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |