Головне управління ДФС у Донецькій області розглянуло звернення Підприємства щодо порядку коригування податкових зобов’язань постачальника і податкового кредиту покупця та складання розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за одним договором в рахунок оплати послуг за іншим договором, та керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, замовником здійснено попередню оплату за послуги за договором №1, після чого Підприємством була складена податкова накладна на суму авансу. Але у подальшому між Підприємством та замовником була досягнута домовленість про припинення дії договору №1 і замовником було запропоновано зарахувати оплату по договору №1 в рахунок оплати по договору №2, за яким оплата ще не надходила та роботи не були виконані.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.
Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 Кодексу).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного у порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН.
Нараховану на дату отримання авансового платежу суму податкового зобов’язання з ПДВ постачальник має право відкоригувати виключно на підставі складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, який підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (пункт 192.1 статті 192 Кодексу).
Відповідно до частини 2 статті 604 Цивільного кодексу України (далі -ЦКУ) зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).
Отже, якщо постачальником - платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін попередня (авансова) оплата за цим договором зараховується в рахунок оплати товарів/послуг за договором № 2, то постачальник - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.
Наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307, із змінами та доповненнями затверджені форма розрахунку коригування до податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної (далі -Порядок №1307). З 01.12.2018 Порядок №1307 діє з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2018 № 763.
Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2. Порядком № 1307 з 01.12.2018 у розділі Б розрахунку коригування передбачено новий показник "Код причини коригування", який вказується у графі 2.1 розділу Б розрахунку коригування (до внесення змін причина коригування зазначалася у текстовому вигляді). Відповідно до пункту 23 Порядку № 1307 Державна фіскальна служба України визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Кодексу. Перелік кодів причин коригування, які можуть бути зазначені у графі 2.1 розділу Б розрахунку коригування "Код причини", та їх значення наведено в таблиці 1 та розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за адресою: http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki—novini-/357858.html. У Вашому випадку доцільно у графі 2.1 розділу Б розрахунку коригування "Код причини" зазначати код 103 - «Повернення товару або авансових платежів».
Такий розрахунок коригування до податкової наїаіадної відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для покупця — підставою для зменшення податкового кредиту.
При цьому якщо за договором № 2 товари/послуги уже були поставлені, та на дату такої поставки («першої події») постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 податкова накладна постачальником не складається.
Якщо на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 такі товари/послуги за договором № 2 поставлені не були, то на дату підписання такого документа постачальник - платник ПДВ повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну на суму попередньої оплати за договором № 2 («перша подія») і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін. Така податкова накладна є для покупця підставою для віднесення суми податку, зазначеної у ній, до податкового кредиту.
Детальні роз’яснення щодо складання податкової накладної та розрахунку коригування викладені в листі ДФС від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17, який розміщено на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС за адресою: http://zir.sfs.gov.ua.
Згідно із статтею 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |