Головне управління ДФС у Чернігівській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш лист від ***** щодо реєстрації платником податку на додану вартість (далі- ПДВ) та порядку оподаткувань я ПДВ операції з постачання послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції, повідомляє наступне.
Статтею 35 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» визначено, що перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Автобусні маршрути за видами сполучень поділяються на: міські, приміські, міжміські, міжнародні.
При цьому перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування може здійснюватися у режимах: звичайному; експресному; маршрутного таксі.
Згідно з п.п. 2 п. «а» ст. 28 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комуналььі, транспортні та інші послуги.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V а підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік які х визначено п.п 14.1.139 п. 14.1 ст. 14 ПКУ тап. 180.1 ст. 180 ПКУ.
Згідно з п.п. «а» і «б» п. 185.1 ст. 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до п. 181.1 ст. 181 ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
До оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.
Отже, при розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, для визначення необхідності обов’язкової реєстрації та можливості добровільної реєстрації платником ПДВ потрібно враховувати визначення термінів «постачання послуг» та «постачання товарів», визначених відповідно п.п. 14.1.185 та п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ та приймати до уваги обсяги такого постачання протягом останніх 12 календарних місяців.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти прана інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а такс ж надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права за розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, яка здійснювала операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, згідно з розділом V ПКУ, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1000000 гривень, згідно з вимогами ПКУ зобов’язана зареєструватись як платник ПДВ.
Відповідно до п.п. 197.1.8 п. 197.1 ст. 197 ПКУ звільняються гід оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку. При цьому вказана норма не поширюється на операції з надання пасажирського транспорту в оренду (прокат).
Враховуючи викладене, режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений п.п. 197.1.8 п. 197.1 ст. 197 ПКУ, поширюється на операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі) у разі, якщо послуги з перевезення здійснюються у межах населеного пункту та тарифи на такі перевезення встановлено уповноваженим органом, незалежно від того, за рахунок яких джерел компенсується їх вартість (пасажирами або за рахунок місцевого ни держбюджету).
Послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському сполученні підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |