Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Відповідно до ст. 297 Господарського кодексу України за агентськім договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Кодексом.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи - резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого включаються доходи, визначені п. 164.2 ст. 164 Кодексу.
Водночас ст. 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, дохід отриманий при продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД (згідно з переліком УКТ ЗЕД «мед натуральний» відноситься до групи 04), якщо його сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок (п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу розмір, фізична особа зобов'язана надати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах (п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Підпунктом 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу визначено, якщо згідне з нормами розділу IV окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) нпідлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Також вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Отже, у ситуації що розглядається, дохід отриманий платником податку -фізичною особою від продажу продукції тваринництва (меду натурального), який перевищує розмір встановлений п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 Кодексу оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах. При цьому такий платник зобов'язаний самостійно включити суму такого доходу до загального річного оподатковуваного доходу, подати річну декларацію та сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за наслідками декларування.
При цьому юридична особа, яка здійснює нарахування вказаного доходу повинна виконати функції податкового агента лише в частині відображення його у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |