X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.12.2018 р. № 5355/ІПК/04-36-13-02-07

Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС) розглянуто звернення ....щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове- державне соціальне -страхування під час зняття з обліку в ГУ ДФС та повідомляємо.

Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску регулюються виключно Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), яким визначено перелік платників єдиного внеску, порядок нарахування та сплати єдиного внеску.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які проводять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську діяльність.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, базою нарахування єдиного внеску для осіб, які проводять незалежну професійну діяльність є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Базою нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску (пункт 3 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 449, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція №449).

Якщо платник єдиного внеску, визначений пунктом 5 частини першої статті 4 Закону №2464, не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону №2464).

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону №2464 єдиний внесок для платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. відповідно до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Особи, які проводять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року (абзац 4 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 у редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).

З 01.01.2018 Законом України від 03.10.2017 № 2148 -VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до ч. 8 ст. 9 Закону №2464, де особи, які проводять незалежну професійну діяльність зобов’язані сплачувати єдиного внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац З ч. 8 ст. 9 Закону №2464).

Особи, які проводять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом.

Звітним періодом для них є календарний рік (пункт 4 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок №435).

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зокрема осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 2464 і розділу V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162 (далі - Порядок № 1162).

Відповідно до п. 1 розділу V Порядку № 1162, у разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення незалежної професійної діяльності, платник єдиного внеску зобов’язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяві про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ та копії таких документів: розпорядчого документу про припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи.

Згідно з абзацом сьомим ч. 1 ст. 5 Закону № 2464 зняття з облік осіб, які проводять незалежну професійну діяльність здійснюється за їх заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення незалежної професійної діяльності фізичною особою не припиняє її зобов’язання, що виникли під час провадження незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання (пп. 4 п. 11.18 розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588).

Пунктом 10 розділу III Порядку № 435 визначено, що у разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення діяльності страхувальників, на яких не поширюється дія Закону України від 15.05.2003 №755-VІІ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зобов’язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня подання до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску.

Особи, які проводять незалежну професійну діяльність, формують і подають Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску (п. 11 розділу III Порядку №435).

Єдиний внесок сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання звіту із зазначенням типу форми «ліквідаційна» (пп. 2 п. 15 розділу IV Інструкції № 449).

Таким чином при поданні фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність до ГУ ДФС заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою №7-ЄСВ у зв’язку з припиненням, ліквідацією діяльності, платник зобов’язаний сплатити єдиний внесок за весь період поточного року перебування на обліку, включаючи місяць подання заяви.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.