Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист щодо застосування норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодексу) в межах своїх повноважень повідомляє.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.
Пунктом 201.2 статті 201 Кодексу встановлено, що форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У зв'язку із набранням чинності наказу Міністерства фінансів України від 17.09.2018 N 763 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року N 1307", який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 28.02.2017 за N 269/30137 (далі - наказ N 763), внесено зміни до форми податкової накладної та порядку її заповнення.
Згідно з пунктом 4 наказу N 763 цей наказ набирає чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, крім абзацу другого пункту 6 та пункту 8 Змін до Порядку заповнення податкової накладної, затверджених цим наказом, які набирають чинності з 01 січня 2020 року.
Наказ N 763 опубліковано 06.11.2018 у виданні "Офіційний вісник України", N 85, а отже, він набирає чинності 01 грудня 2018 року.
Таким чином, з 01 грудня 2018 року реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (дані -ЄРПН) здійснюється за формою, затвердженою наказом N 763, незалежно від дати складання таких податкових накладних та розрахунків коригування.
Податкові накладні та розрахунки коригування, які були подані на реєстрацію до 01.12.2018 і реєстрація яких була зупинена, в подальшому (у разі прийняття відповідного рішення) реєструються в ЄРПН за формою, за ягою такі документи були подані до ЄРПН.
Так, особливостями заповнення графи податкової накладної / розрахунку коригування "Сума податку на додану вартість" є, зокрема.
Графа 11 розділу Б податкової накладної (графа 14 розділу Б розрахунку коригування) "Сума податку на додану вартість" є обов'язковою до заповнення в усіх випадках, коли за здійсненою операцією нараховується сума ПДВ за ставкою 20 або 7 відсотків.
Значення графи 11 розділу Б податкової накладної (графи 14 розділу Б розрахунку коригування) обчислюється шляхом множення значення графи 10 розділу Б податкової накладної (графи 13 розділу Б розрахунку коригування) на відповідне значення ставки податку, код якої зазначено у графі 8 розділу Б податкової накладної (графі 11 розділу Б розрахунку коригування).
Графа 11 розділу Б податкової накладної (графа 14 розділу Б розрахунку коригування) заповнюється у гривнях з копійками, але з урахуванням особливостей здійснення окремих операцій з постачання товарів/послуг допускається зазначення в цій графі показника з урахуванням арифметичного округлення до 6 знаків включно після коми.
При цьому, порядок заповнення і подання податкової звітності з пода гку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21).
Відповідно до пункту 4 розділу III Порядку № 21, усі показники у податковій звітності з ПДВ (далі - декларація) проставляються у гривнях 5ез копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.
Разом з цим слід зазначити, що з метою мінімальних відхилень обсягів постачання/придбання та сум ПДВ необхідно заповнювати показники в розрізі контрагентів у гривнях з копійками, зокрема, у додатках:
При цьому рядки «Усього» та «Усього за місяць» у таких додатках заповнюються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.
Отже, обсяги з постачання/придбання та суми ПДВ у декларації проставляються в гривнях без копійок з відповідним округленням за загальновстановленими правилами.
Відповідно до пункту 49.4 статті 49 Кодексу податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Подання електронних документів здійснюється відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557.
Згідно пункту 49.9 статті 49 Кодексу за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою, зокрема, якщо у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк (підпункт 49.9.2 пункту 49 статті 49 Кодексу).
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови (пункт 49.11 статті 49 Кодексу).
Стосовно питання заповнення первинних документів слід зазначити про наступне.
Відповідно до пункту 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних та підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону № 996 первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікували особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (пункту 2 статті 6 Закону № 996).
Отже, з питання заповнення первинних документів доцільно звертатися до Міністерства фінансів України.
При цьому, статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.
Звертаємо увагу, що згідно із статтею 52 Кодексу податкова консульта ція має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Крім цього, повідомляємо, що загальні роз’яснення щодо особливостей складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних з урахуванням змін, передбачених Наказом № 763, надано листом ДФС від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство>Податкове законодавство> Листи» за адресою:
htpp://sfs.gov.ua/zakovodavstvo/podatkovе-zakovodavstvo/listi-dps/73086.html. Зазначені роз’яснення платник податку може використовувати у своїй діяльності.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |