Правила визначення дати виникнення зобов’язань з ПДВ встановлені статтею 187 Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/ послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь - яка з подій, що сталася раніше:
На дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін (пункт 201.1 статті 201 Кодексу) та включити до податкових зобов’язань Іза відповідний звітний період.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів /послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Кодексу).
Порядок складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерством фінансів України від 31.15.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.
Реєстрація податкової накладної в ЄРПН є обов’язком постачальника товарів/послуг.
Порядок ведення ЄРПН затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1246).
Для формування податкових накладних в електронному вигляді платник податків самостійно обирає будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл у форматі, затвердженому наказом Міністерства доходів і зборів України від 29.11.2013 № 729 «Про затвердження формату (стандарту) електронного документа звітності суб’єктів господарювання», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.02.2014 за № 242 /25020.
При цьому пунктом 12 Порядку № 1246, передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку № 1246 формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Протягом операційного дня платнику податку надсилається квитанція в електронній формі, яка є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (пункт 14 Порядку № 1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податі су надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку № 1246).
Отже, підтвердженням про прийняття податкової накладної/розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня, дз зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної/розрахунку коригування та результат перевірки.
Разом з тим, при отриманні квитанції про неприйняття до реєстрації податкової накладної в ЄРПН, платник податку повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну.
Пунктами 21, 22, 23, 24 та 25 Порядку № 1246 передбачено що з метою отримання зареєстрованих податкової накладної/розрахунку коригування платник податку складає запит в електронній формі у затвердженому в установленому форматі (стандарті) з дотриманням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155 - VIII, «Про електронні
документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV (змінами ).
Після складення запиту на нього накладаються електронний цифровий підпис у порядку, передбаченому для накладення електронного цифрового підпису на податкову накладну.
Платник податку надсилає запит за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем до ДФС.
Після отримання запиту в автоматизованому режимі ДФС здійснюється пошук зазначених у запиті податкової накладної та/або розрахунку коригування та формування відповідного повідомлення.
Не пізніше операційного дня, що настає за днем надходження запиту, платнику податку надсилається повідомлення в електронній формі та податкова накладна та/або розрахунок коригування відповідно до запиту.
Платник податку через електронний кабінет шляхом перегляду в режимі реального часу має доступ до даних Реєстру щодо складених ним чи його контрагентами податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Крім цього, відповідно до пункту 201.10 статті 201 Кодексу відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, визначено пунктом 20 Порядку № 1246.
Порядок та умови застосування контролюючим органом штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН визначено статтею 120 1 Кодексу.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Кодексу, порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірах, встановлених у вказаному пункті Кодексу.
Слід зазначити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |