Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо нараховування неприбутковою бюджетною установою податкових зобов’язань з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Податкового кодексу України (далі - ПКУ) за товарами/послугами, придбаними для використання в операціях, які звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг (підпункт «а» пункту 198.1 статті 198 ПКУ).
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 розділу У .ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX розділу V ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
З метою застосування пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:
При цьому ПКУ не передбачено будь-яких виключень щодо формування податкового кредиту та визначення відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ податкових зобов’язань для платників ПДВ, які є неприбутковими бюджетними організаціями та фінансуються з державного бюджету.
Отже, по товарах/послугах, необоротних активах, придбаних для використання, зокрема, у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначаються на дату першої з подій (оплата чи отримання товарів/послуг), що відбулась у межах операції з придбання таких товарів/послуг.
Інформація, надана у зверненні, свідчить про те, що отримувач послуг -неприбуткова бюджетна організація у поточному місяці здійснила оплату за послуги, які призначені для їх використання у звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця (пункт 201.4 статті 201 розділу V ПКУ).
Відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Постачальник товарів/послуг, які оплачуються за рахунок бюджетних коштів, повинен скласти податкову накладну на дату отримання оплати за такі товари/послуги.
У разі якщо податкова накладна зареєстрована постачальником в ЄРПН без порушення термінів реєстрації, встановлених пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, то отримувач товарів/послуг, керуючись пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, не пізніше останнього дня місяця, в якому таку податкову накладну було складено.
У разі якщо така податкова накладна, складена постачальником таких товарів/послуг, не зареєстрована ним в ЄРПН у встановлений законодавством строк, то нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ отримувачу товарів/послуг необхідно у періоді, в якому вона буде зареєстрована в ЄРПН.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |