X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2019 р. № 239/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних із застосуванням звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 26 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а», «б» і «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V П СУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

Відповідно до пункту 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ тимчасово, на період виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, що виконуються відповідно до Закону України від 21 червня 2012 року № 4999-V «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні» (далі - програми ГФ), звільняються від оподаткування ПДВ операції з:

У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до пункту 26 підрозділ / 2 розділу XX ПКУ, положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються.

Порядок постачання на митній території України товарів (крім підакцизних) та надання послуг, що оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм ГФ, (далі - Порядок) визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2013 року № 284.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що у договорі між постачальником товарів та послуг і основним реципієнтом (субреципієнтом) обов'язково зазначається дата і номер договору про надання гранту (субгранту), назва програми ГФ.

Згідно з пунктом 5 Порядку постачальник товарів та послуг для підтвердження звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання товгрів та послуг, здійснених відповідно до договору, не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому здійснювалися такі операції, подає Міністерству охорони здоров’я України (далі -МОЗ):

1) заяву про видачу довідки-підтвердження, що товари та послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм ГФ

2) завірені в установленому законодавством порядку копії:

договору між постачальником і основним реципієнтом (субреципієнтом);

довідки про включення постачальника товарів та послуг до ЄДРПОУ (для постійного представництва нерезидента);

податкових накладних, виданих постачальником товарів та послуг у звітному (податковому) періоді, у межах виконання договору між постачальником і основним реципієнтом (субреципієнтом) без урахування ПДВ;

3) копію витягу з реєстру платників ПДВ.

МОЗ протягом п'яти робочих днів з дати отримання документів, зазначених у пункті 5 Порядку, видає довідку-підтвердження, що товари та послуги оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), або надсилає обґрунтовану відмов} у письмовій формі (пункт 6 Порядку).

Довідка-підтвердження оформляється у трьох примірниках, підписується уповноваженою особою МОЗ та скріплюється гербовою печаткою. Два примірники довідки-підтвердження видаються постачальникові товарів та послуг, один з яких подається органам податкової служби, другий - залишається у постачальника. Третій примірник довідки-підтвердження залишається у МОЗ (пункт 7 Порядку).

Правила формування податкового кредиту з ПДВ встановлено статтею 198 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 розділу V ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).

Пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ визначено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язані й нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Таким чином, звільнення від оподаткування, передбачене пунктом 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується постачальником виключно до операцій з постачання тих товарів/послуг, які оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм ГФ, за умови подальшого підтвердження таких операцій документами, визначеними у Порядку.

Товари/послуги, придбані постачальником у третіх осіб за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм ГФ, вважаються придбаними безпосередньо таким постачальником і суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, відносяться до податкового кредиту на підставі податкових накладних, складені х та зареєстрованих в ЄРПН.

При цьому у разі здійснення придбання товарів/послуг для їх послідуючого використання в операціях з постачання товарів/послуг, звільнення від оподаткування ПДВ яких передбачено пунктом 26 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, правила щодо нарахування податкових зобов'язань та перерахунку податкового кредиту, встановлені пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ, до таких операцій не застосовуються.

Крім цього повідомляємо, у разі якщо у видачі довідки-підтвердження МСЗ надала обґрунтовану відмову, то така відмова є підставою для донарахування сум ПДВ на вартість поставлених товарів (послуг), при постачанні яких було застосовано вказану пільгу.

Щодо порядку відображення звільнених від оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг, які постачаються постачальником та оплачуються за рахунок грантів (субгрантів), наданих відповідно до програм ГФ, у податковій звітності з ПДВ, повідомляємо, що форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок №21).

Пунктом 3 розділу V Порядку № 21 передбачено, що загальні обсяги постачання товарів/послуг за звітний період, зокрема звільнені від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ, вказуються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5, обов'язковим є подання додатку 6 до податкової декларації з ПДВ, який заповнюється в розрізі, зокрема, операцій, звільнених від оподаткування.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

Пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультації має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.