Державна фіскальна служба України керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула Ваші звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Пунктом 1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування регламентовано розділом XIV Кодексу.
Згідно зі ст. 291 розділу XIV Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п.п. 297.1 ст. 297 Кодексу.
У підпункті 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу визначені платники єдиного податку, які відносяться до третьої групи.
Для платників єдиного податку третьої групи Кодексом встановлена фіксована ставка у розмірі 3 відс. доходу у разі сплати податку на додану вартість, 5 відс. доходу у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.3 ст. 293 Кодексу).
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
До складу доходу, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579 (далі - Порядок).
Відповідно до вимог Порядку фізичні особи - підприємці платники єдиного податку першої - третьої груп відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності.
Дані Книг обліку доходів використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
Згідно з п.п. 4 п. б Порядку у графі 3 вказується сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та/або передплати.
Відповідно до абзацу другого ст. 294.1 ст. 294 Кодексу податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.
Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм пп. 296.5 і 296.6 ст. 296 Кодексу (п. 296.7 ст. 296 Кодексу).
Форма податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця (далі - податкова декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578.
Враховуючи вищенаведене фізична особа - підприємець платник єдиного податку, подаючи податкову декларацію за податковий (звітний) період, враховує отримані доходи від підприємницької діяльності (з урахуванням повернутих коштів у цьому звітному періоді).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |