X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У КIРОВОГРАДСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.01.2019 р. № 246/ІПК/11-28-12-02-15

Про діяльність у сфері страхування та перебування на спрощеній системі оподаткування

Головне управління ДФС у Кіровоградській області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - Податковий кодекс), розглянувши звернення Підприємства про надання індивідуальної податкової консультації стосовно права юридичної особи-платника єдиного податку 3 групи здійснювати діяльність у сфері страхового посередництва та перебувати на спрощеній системі оподаткування; права юридичної особи бути страховим агентом і здійснювати діяльність у сфері страхування, враховуючи норми Закону України «Про страхування», перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, повідомляє.

1. Умови, згідно з якими суб’єкт господарювання не може бути платником єдиного податку, зазначені у пункті 291.5 статті 291 Податкового кодексу.

Відповідно до положень підпункту 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу суб’єктам господарювання) - платникам єдиного податку І—III груп забороняється будь-яка діяльність у сфері фінансового посередництва, за виключенням діяльності страхових агентів.

Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010 передбачає єдиний вид діяльності як для страхових брокерів, так і для страхових агентів -66.22: діяльність страхових агентів і брокерів.

У відповідності до абзацу 1 статті 15 Закону України «Про страхування» від 07 березня 1996 року №85/96-ВР зі змінами та доповненнями (далі - Закон
України «Про страхування») страхова діяльність в Україні може провадитися за участю страхових посередників. Страховими посередниками можуть бути страхові або перестрахові брокери, страхові агенти.

В абзаці 3 статті 15 Закону України «Прр страхування» визначено, що страхові брокери - юридичні особи або фізичні особи, які зареєстровані у встановленому порядку як суб'єкти підприємницької діяльності та здійснюють за винагороду посередницьку діяльність у страхуванні від свого імені на підставі брокерської угоди з особою, яка має потребу у страхуванні як страхувальник.

Також абзацом 7 статті 15 Закону України «Про страхування» передбачено, що страхові агенти — фізичні особи або юридичні особи, які діють від імені та за дорученням страховика і виконують частину його страхової діяльності, а саме: укладають договори страхування, одержують страхові платежі, виконують роботи, пов'язані зі здійсненням страхових виплат та страхових відшкодувань. Страхові агенти є представниками страховика і діють в його інтересах за винагороду на підставі договору доручення із страховиком.

Порядок провадження діяльності страховими посередниками, у тому числі страховими агентами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок провадження діяльності страховими посередниками» від 18 грудня 1996 року №1523, згідно з якою агентська діяльність — діяльність
суб’єктів підприємницької діяльності, уповноважених діяти від імені та на підставі доручення одного або більше страховиків щодо рекламування, консультування, пропонування страхувальникам страхових послуг та проведення роботи, пов’язаної з укладенням та виконанням договорів страхування (підготовка й укладення договорів страхування, виконання робіт з обслуговування договорів), у тому числі оформлення всіх необхідних документів для своєчасної виплати страхових сум або страхового відшкодування, а також здійснення цих виплат.

При цьому страховими посередниками (страховими агентами і страховими брокерами) є суб’єкти підприємницької діяльності.

Враховуючи, що страхова агентська діяльність належить до підприємницької діяльності, юридичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності мають право бути страховими посередниками, в тому числі страховими агентами, та перебувати на спрощеній системі оподаткування.

2. Згідно з п.п.291.5.4 ст.291 Податкового кодексу не можуть бути платниками єдиного податку страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів.

Таким чином, якщо суб’єкт господарювання не є фінансовою установою та здійснює господарську діяльність страхового агенту з видом діяльності «Діяльність страхових агентів і брокерів» (позиція 66.22) та не порушує інші вимоги перебування на спрощеній системі оподаткування, така юридична особа - платник єдиного податку може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Податкового кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.