X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.01.2019 р. № 298/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Про рентну плату за користування надрами

Державна фіскальна служба України на запит Товариства щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що провадить господарську діяльність з видобування гірської породи, під час якої Товариство обліковує та реалізовує один з видів товарної продукції гірничого підприємства - товарні блоки гірських порід придатні для виготовлення будівельних конструкцій (далі -Товарні блоки), що є результатом первинної переробки уламків гірської породи відокремлених від масиву гірської породи.

Водночас Товариство зазначило, що уламки гірської породи, які утворюються під час технологічних операцій з добування та первинної переробки, але які не відповідають вимогам нормативних актів з питань стандартизації до Товарних блоків (далі - Сировина), «тимчасово складаються в кар’єрі».

Товариство запитує про підстави визнання Сировини об’єктом оподаткування Рентною платою.

Товариством надано фрагменти протоколу ДКЗ України щодо запасів корисних копалин № 3830 від 08.02.2017, складеного за результатами державної геолого-економічної експертизи повторної оцінки запасів корисних копалин на ділянці надр (далі - Протокол), яка надана Товариству в користування згідно зі спеціальним дозволом.

У п. 2.9 (стор. 11 Протоколу) Товариство для техніко-економічного обгрунтування постійних кондицій для підрахунку запасів корисної копалини, Товариство, за самостійно затвердженими схемами руху видобутих корисних копалин, вказало, що обов’язковими видами товарної продукції, які забезпечують раціональне використання надр та належну економічну ефективність видобувних запасів корисної копалини визнаються «блоки» та «щебінь», вартісна оцінка яких зазначена у розрахунку коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства.

При цьому аналіз показників п. 2, 4, а також п. 9, 10, 11 таблиці п. 2.9 (стор. 11 Протоколу) показує, що розрахунок коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства у п. 18 Протоколу включає, зокрема й доходи, які виникають від такої товарної продукції як «щебінь».

З огляду на викладене, зазначимо, що податкові зобов’язання з Рентної плати за обсяги Сировини не виникають, а питання 2-4 звернення не потребують відповіді.

Разом з тим вказана Сировина, відповідно до самостійно затверджених Товариством схем руху видобутих корисних копалин, які, зокрема вказані у Протоколі, підлягає бухгалтерському обліку як за обсягом (кількістю), так і за виробничою собівартістю. Водночас с плином часу, після досягнення Сировиною стану непридатності для виготовлення «щебеню», вказана Сировина має бути визнаною відходами гірничого підприємства з розміщенням в облаштованому згідно з вимогами законодавства місці видалення відходів та виконання податкових зобов’язань з екологічного податку.

Не здійснення Товариством технологічних операцій з первинної переробки Сировини є порушенням суттєвих умов раціонального використання надр, а також постійних кондицій для підрахунку запасів корисної копалини, один із показників яких - коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства - застосовується для обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати, та мають бути належно оціненими для реальних умов провадження Товариством господарської діяльності з видобування корисних копалин у межах ділянки надр.

Податкова консультація відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.