Державна фіскальна служба України на запит Кооператива щодо плати за землю (далі - Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі -Кодекс), повідомляє.
Кооператив, посилаючись на відсутність оформлених у визначеному законодавством порядку прав власності або користування на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та належні до нього прибудинкові територій, які є спільною власністю усіх співвласників такого будинку, просить визначити підстави виникнення у нього обов’язку обчислення податкових зобов’язань з Плати.
Земельним кодексом України (далі - Земельний кодекс) визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються у постійне користування підприємствам, які здійснюють управління такими будинками; у власність або в постійне користування співвласникам таких будинків (ст. 42 Земельного кодексу).
Земельна ділянка визнається об’єктом цивільних прав з моменту її формування відповідно до вимог ст. 79 і Земельного кодексу та державної реєстрації відповідного права (власності, постійного користування або права оренди земель державної та комунальної власності) на неї.
Об’єктом оподаткування Платою є площа земельної ділянки, що перебуває у приватній власності, постійному або строковому користуванні земельних ділянок державної та комунальної власності. Відомості про площу сформованої земельної ділянки, щодо якої виникають податкові зобов’язання з Плати, підлягають внесенню до Державного земельного кадастру (далі - Кадастр, п. 286.1 ст. 286 Кодексу) за результатами виконання вимог ст. 79і Земельного кодексу щодо формування земельної ділянки як об’єкта цивільних прав (встановлено межі, певне місцем розташування та визначено відповідне право, нормативна грошова оцінка тощо).
За сформовані земельні ділянки Плата справляється у формі земельного податку для власників земельних ділянок приватної власності або постійних користувачів земельних ділянок державної та комунальної власності (п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Кодексу) або орендної плати для суб’єктів земельних відносин, які уклали договори про строкове користування земельними ділянками державної або комунальної власності (ст. 288 Кодексу).
Таким чином, якщо органом місцевого самоврядування не прийнято рішення про виділення земельної ділянки під забудову багатоквартирного будинку або Кооператив під час або після будівництва такого будинку не вжив заходи із отримання правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку, у тому числі не сформував земельну ділянку як об’єкт цивільних відносин щодо якого в Україні передбачено платне використання (ст. 206 Земельного кодексу), то безоплатне використання такої ділянки Кооперативом має ознаки ухилення від оподаткування Платою.
Водночас звертаємо увагу на наявну судову практику стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання земельних ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої земельної ділянки. Зокрема, суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті земельні ділянки постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015, а також від 30.11.2016, зобов’язано компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Спільним майном власників квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є, у тому числі право на земельну ділянку, на якій розташований такий будинок і належні до нього будівлі та споруди, його прибудинкова територія (п. 6 част. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Співвласники спільного майна багатоквартирного будинку мають обов’язок із внесення Плати, який в частині подання податкової звітності та внесення Плати вони реалізують відповідно до положень Земельного і Цивільного кодексів України шляхом покладання цього обов’язку на особу, уповноважену за цивільно-правовими угодами.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |