X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЛЬВIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.01.2019 р. № 328/ІПК/12.1-10

Щодо оподаткування податком на додану вартість

Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області розглянуло звернення щодо застосування окремих норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариство надає послуги із санаторно - курортного лікування згідно з тристороннім договором, а саме: „Договір про надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно - курортним закладам для оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Договір укладено між товариством (далі - заклад), Управлінням праці та соціального захисту населення (далі - платник) та фізичною особою (далі - постраждалий).

Розрахунки між сторонами проводяться в безготівковій формі шляхом перерахування платником щорічної грошової допомоги для оздоровлення постраждалих у міру надходження бюджетних коштів на рахунок закладу.

Закон України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зі змінами (далі - Закон № 796) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 14 Закону № 796 визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій.

Зокрема, пунктом 1 статті 14 Закону № 796 визначено, що особи з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 20 Закону № 796 особам, віднесеним до категорії 1 (пункт 1 статті 14), надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги:

Санаторно-курортні заклади незалежно від форми власності зобов'язані надавати санаторно-курортні та оздоровчі послуги шляхом безготівкових розрахунків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані у Кодексі.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, до складу якої включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг (пункт 188.1 статті 188 розділу V ПКУ).

Пунктом 187.7 статті 187 Кодексу визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації в будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

Крім цього, відповідно до підпункту 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ операції з постачання реабілітаційних послуг інвалідам, дітям-інвалідам, а також постачання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення та відпочинок на території України фізичних осіб віком до 18 років, інвалідів, дітей-інвалідів звільняються від оподаткування ПДВ.

Пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладку, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Таким чином, кошти, отримані закладом з бюджету як відшкодування вартості санаторно-курортних послуг, наданих фізичній особі - постраждалому, згідно з тристороннім договором, включаються до бази оподаткування ПДВ у звітному періоді їх отримання на дату настання події, що визначена пунктом 187.7 статті 187 розділу V ПКУ, за відсутності інформації, яка б підтверджувала статус фізичної особи - постраждалого, визначеної з підпунктом 197.1.6 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

При цьому з питанням віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг рекомендуємо звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства соціальної політики.

Водночас зауважуємо, що надання будь-яких висновків щодо кожного конкретного випадку виникнення податкових взаємовідносин, можливе за результатами аналізу документів та матеріалів, що дадуть змогу ідентифікувати предмет запиту більш детально.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.