Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
При цьому пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог ПКУ та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246.
Податкова накладна / розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог пункту 192.1 статті 192, пунктів 200/3 і 200.9 статті 200 та пунктів 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПКУ, а також з урахуванням Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827.
Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2018 № 763 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307» (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1307 усі податкові накладні і розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Відповідно до пункту 201.4 статті 201 ПКУ у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, постачальником (продавцем) може бути складена зведена податкова накладна:
Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Особливості складання таких податкових накладних визначено пунктом 19 Порядку № 1307. Так, у разі складання відповідно до пункту 19 Порядку № 1307 такої зведеної податкової накладної в графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки 4.
Особливості складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг дипломатичним місіям визначено пунктом 10 Порядку № 1307.
Так, згідно з пунктом 10 Порядку № 1307 у разі постачання для власних потреб дипломатичних місій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з такими особами, товарів з оплатою у безготівковій формі та послуг, операції з постачання яких відповідно до пункту 197.2 статті 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ, податкова накладна складається у порядку, передбаченому пунктом 10 Порядку № 1307.
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини 12. При цьому у графі «Отримувач (покупець)» зазначається найменування юридичної особи (дипломатичної місії) або прізвище, ім'я, по-батькові фізичної особи (особи з числа дипломатичного персоналу та членів їх сімей), а в рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «200000000000».
В такій податковій накладній у полі «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» для отримувача (покупця), яке заповнюється в обов’язковому порядку, вказується реєстраційний (обліковий) номер платника податків, наданий контролюючим органом дипломатичній місії при взятті її на облік.
Особливості складання податкових накладних при отриманні послуг від нерезидента, місце постачання яких визначається на митній території України, передбачено пунктом 12 Порядку № 1307.
Згідно з вимогами пункту 12 Порядку № 1307 у разі складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України:
У верхній лівій частині такої податкової накладної робиться відповідна помітка «X» та зазначається тип причини 14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента.
Решта реквізитів заповнюються відповідно до норм Порядку № 1307.
Таким чином, Порядок № 1307 містить чіткі положення щодо особливостей складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, операцій з постачання товарів / послуг дипломатичним місіям, та при здійсненні операцій з отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України.
При цьому ні нормами ПКУ, ні Порядком № 1307 не передбачено можливостей складання зведених податкових накладних за операціями з отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території України.
Також повідомляємо, що звернення не містить достатньої інформації для надання більш детальної відповіді на вищезазначені питання, зокрема, не конкретизовано суть послуг, що надаються платником податку та розглядаються ним як такі, що мають безперервний або ритмічний характер, а також не надано копії податкових накладних, складених за такими операціями, та розрахунків коригування до них, а також копії квитанцій про відмову у реєстрації їх в ЄРПН.
Відповідно до абзацу 6 пункту 192.1 статті 192 ПКУ розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, помилки, допущені платником у полях верхньої лівої частини податкової накладної: «Зведена податкова накладна»,
«Складена на операції, звільнені від оподаткування»,
«Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини»
можуть бути виправлені шляхом складання розрахунку коригування, яким обнуляються показники такої податкової накладної (податкова накладна виводиться в нуль), та складання нової податкової накладної з правильно заповненими показниками та з датою складання, яка відповідає даті виникнення податкових зобов’язань (тобто даті складання податкової накладної з помилковими даними у верхній лівій частині податкової накладної).
Аналогічний механізм виправлення помилок застосовується і для виправлення помилки, допущеної при складанні податкової накладної у полі «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» (у тому числі дипломатичної місії).
Також слід зазначити, що відомості про дипломатичні місії, внесені до Єдиного банку даних юридичних осіб, розміщено в реєстрі платників, взятих на облік в Державній фіскальній службі України, який відкрито для перегляду на офіційному веб-порталі ДФС.
Як зазначено у зверненні, платнику податку не вдається зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної, у якій у графі «Одиниця виміру товару/послуги / умовне позначення (українське)» зазначено «послуга».
Згідно з підпунктом 3 пункту 16 Порядку № 1307 у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 Порядку № 1307 (зокрема, податкових накладних, складених відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ), у графі 4 «Одиниця виміру товару/послуги / умовне позначення (українське)» вказується «грн».
Отже, податкова накладна, про яку йдеться у зверненні, є такою, що
складена з порушенням Порядку № 1307.
Водночас на сьогодні ДФС реалізовано можливість реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Також зазначаємо, що алгоритми заповнення граф податкової накладної/ розрахунку коригування розроблені з урахуванням положень Порядку № 1307 та в повній мірі відповідають вимогам, визначеним вказаним порядком.
Таким чином, з метою виключення випадків складання податкових накладних / розрахунків коригування з помилками слід чітко дотримуватись вимог, визначених Порядком № 1307, зокрема, для складання зведених податкових накладних, та податкових накладних, що складаються за окремими категоріями операцій (отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких визначено на митній території, постачання товарів/послуг дипломатичним місіям).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |