Головне управління ДФС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло Ваш лист щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та повідомляє.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076), ст. 1 якого визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст. 13 Закону № 5076).
Відповідно до пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - це, зокрема, діяльність адвокатів, за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначено розділом IV Кодексу, пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого передбачено, що об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, та, зокрема, доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно зі статтею 178 Кодексу (пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Кодексу).
Відповідно до п. 178.1 ст. 178 Кодексу особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно зі ст. 65 Кодексу.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 Кодексу).
При цьому Кодексом не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об'єкта оподаткування, є їх належність та необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.
Умови, порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 якого особи, які провадять незалежну професійну діяльність є платниками єдиного внеску.
Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов'язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Ставка єдиного внеску встановить 22 відсотки (частина п'ята ст. 8 Закону № 2464).
Платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 частини другої ст. 6 Закону № 2464).
Отже, обов’язок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, безпосередньо пов'язаний із здійсненням адвокатом незалежної професійної діяльності.
Таким чином, сума єдиного внеску, сплачена адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, включається до витрат того звітного періоду, в якому вона сплачена за умови документального підтвердження сплати.
Згідно з пп. 1.2 п. 16 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються доходи, отримані фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із ст. 178 Кодексу.
Враховуючи наведене, сукупний чистий дохід, розрахований фізичною особою, яка провадить незалежну професійна діяльність, згідно з п. 178.3 ст. 178 Кодексу, є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |