Головне управління ДФС у Харківській області на звернення Товариства щодо здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (далі - спрощена система), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що ним для надання посередницьких послуг за агентським договором обрано наступні коди КВЕД: надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у. (код 82.99 КВЕД ДК 009:2010), оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність (код 63.11 КВЕД ДК 009:2010), надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у (код 63.99 КВЕД ДК 009:2010), та запитує (1) чи відповідає діяльність за агентським договором обраним видам діяльності, (2) чи має Товариство декларувати суми агентської винагороди відповідно до обраних видів діяльності, (3) якими документами здійснюється підтвердження отримання сум агентської винагороди.
1) Особливості застосування спрощеної системи визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Обмеження щодо перебування суб’єктів господарювання на спрощеній системі в частині здійснення ними господарської діяльності визначені п. 291.5 ст. 291 Кодексу. Обрані Товариством згідно з ДК 009:2010 види діяльності не перешкоджають перебуванню його на спрощеній системі.
Водночас зазначаємо, що згідно з реєстраційними даними ДФС у Товариства у переліку видів діяльності така діяльність як «Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у. (КВЕД 82.99) відсутня.
Звертаємо увагу, що відповідно до частини сьомої п.п.298.2.3 п.298.2 ст.298 Кодексу у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
Отже, при обранні виду діяльності за кодом КВЕД 82.99 Товариство має здійснити заходи щодо внесення змін до реєстраційних даних та до реєстру платників єдиного податку в частині доповнення переліку видів діяльності.
Разом з тим повідомляємо, що Класифікатор видів економічної діяльності ДК 009:2010 затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. N 457 (далі - КВЕД ДК 009:2010), відповідно до якого суб’єкт господарювання за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.
КВЕД ДК 009:2010 - це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Під час вибору виду діяльності, який планує здійснювати суб’єкт господарювання, додатково використовуються нормативно-правові акти Держспоживстандарту України та Держкомстату
України, зокрема наказ Державного комітету статистики України від 23.12.20 1 р. N 396 «Про затвердження Методологічних основ та пояснень до позицій Класифікації видів економічної діяльності».
При цьому слід зазначити, що обрання підприємством видів діяльності укладення договорів відноситься до правочинів у розумінні ст. 202 Цивільного кодексу України.
Правочин - дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків. Правомірність правочину означає, що він є юридичним фактом, який породжує ті правові наслідки, наступу яких бажають сторони і які відповідають вимогам закону.
Чинним законодавством України фіскальні органи не наділені повноваженням щодо тлумачення змісту правочинів.
2) Товариство за визначених умов, у разі надання послуг, зокрема, за агентськими договорами, включає до складу доходу платника єдиного податку суми отриманої винагороди повіреного (агента) в дотримання п.292.4 ст. 292 Кодексу.
3) Згідно зі ст. 291 Кодексу спрощена система - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу).
Спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат ведеться платниками єдиного податку за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 44.2 ст. 44, пп. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу).
Форма ведення бухгалтерського обліку як певна система регістрів бухгалтерського обліку, порядку і способу реєстрації та узагальненні інформації обирається підприємствами самостійно з додержанням єдиних засад бухгалтерського обліку та з урахуванням особливостей своєї діяльності й технології обробки облікових даних.
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності визначає П(С)БО 15 «Дохід». У п. 6.2 П(С)БО 15 передбачено, що не визнаються доходами суми надходжень за договорами комісії, агентськими та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо.
Отже, фактично дохід у посередника визнаватиметься тільки на суму посередницької винагороди, що підтверджується первинними документами (акт, звіт комісіонера (повіреного) тощо).
У відповідності до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |