Головне управління ДФС у у Херсонській області розглянуло лист платника, щодо правомірності формування податкового кредиту при укладанні договору про відступлення права вимоги та, керуючись статтею 52 Податкового України (далі - Кодекс), повідомляє.
Відповідно до підпункту 14.1.255 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу і України відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Згідно зі статтею 512 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав особі за правочином (відступлення права вимоги).
Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові(стаття 513 ЦКУ).
Статтею 514 ЦКУ передбачено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсягах і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Водночас положенням статті 516 ЦКУ передбачено , що заміна кредитора у зобов'язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов’язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов'язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Предметом договору купівлі - продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі — продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 656 ЦКУ).
Відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 ПКУ не є об’єктом оподаткування відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошти або цінні папери борговими зобов'язаннями (вимогами), за винятком'; оцерацій з інкасації боргових вимог та факторингу (факторингових) операцій,’крім факторингових операцій, якщо об'єктом боргу є валютні цінності, цінні папери, у тому числі компенсаційні папери (сертифікати), інвестиційні сертифікати, іпотечні сертифікати з фіксованою дохідністю, операції з відступлення права вимоги за забезпеченими іпотекою кредитами (позиками), житлові чеки, земельні бони та деривативи.
Отже операції з відступлення права вимоги не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Новий кредитор не має права нараховувати податкові зобов’язання, складати та здійснювати реєстрацію в ЄРПН податкових накладних.
Право на включення до складу податкового кредиту податкових накладних, які складені та зареєстровані Новим кредитором за липень, серпень 2017 року платгник не має.
Перший кредитор при здійсненні операції з постачання товару Вашому підприємству повинен нарахувати податкові зобов’язання, скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну. Така податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН, є підставою для включення суми ПДВ, зазначену у ній до складу податкового кредиту платника.
Операція з відступлення права вимоги, переведення боргу, торгівлі за грошові кошт або цінні папери борговими зобов’язанням^ вимогами) відповідно до підпункту 196.1.5 пункту 196.1 статті 196 ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ та не спричиняє податкових наслідків з ПДВ у першого кредитора.
Разом з тим повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст.52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |