Головне управління ДФС у м. Києві відповідно до статті 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс) розглянуло Ваше звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку оподаткування доходу фізичної особи, отриманого від продажу власного рухомого майна, та в межах компетенції повідомляє.
Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну рухомого майна визначено у статті 173 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс).
Відповідно до статті 163 Кодексу об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статті 173 Кодексу (підпункт 164.2.4 пункту статті 164 Кодексу).
Пунктом 173.1 статті 173 Кодексу встановлено, що дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 Кодексу (5 відсотків від розміру отриманого доходу).
Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).
Як виняток із положень пункту 173.1 статті 173 Кодексу, дохід отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (абзац 1 пункту 173.2 статті 173 Кодексу).
Водночас дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Кодексу (абзац 2 пункту 173.2 статті 173 Кодексу).
У разі продажу (обміну) об’єкта рухомого майна за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента чи фізичної особи - підприємця або укладення та оформлення договорів відчуження транспортних засобів у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, такий посередник або відповідний орган виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладення договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна (абзац другий пункту 173.3 статті 173 Кодексу).
Відповідно до абзацу сьомого пункту 173.4 статті 173 Кодексу під час проведення операцій з відчуження об’єктів рухомого майна в порядку, передбаченому цією статтею, органи, у присутності посадових осіб яких між фізичними особами здійснюються укладення та оформлення договорів купівлі-продажу (міни, поставки), а також інших договорів, здійснюють у встановленому законом порядку реєстрацію
таких транспортних засобів за наявності оціночної або середньоринкової вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору, обчисленого в установленому Кодексом порядку, та щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про такі договори (угоди), включаючи інформацію про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку, в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку.
У пункті 179.2 статті 179 Кодексу визначені умови, при яких обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, зокрема це здійснення операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, якщо фізична особа - резидент отримала дохід від продажу протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/ або мотоцикла, то такий дохід відповідно до абзацу першого пункту 173.2 статті 173 Кодексу не підлягає оподаткуванню, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку.
Під час оформлення фізичною особою - резидентом договору продажу іншим фізичним особам двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді автомобіля та/або мотоцикла в органі, який здійснює реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, така фізична особа (продавець) зобов’язана самостійно сплатити до бюджету за своєю податковою адресою податок з отриманого протягом звітного (податкового) року доходу та подати податкову декларацію за відповідний звітний (податковий) рік.
Крім того, відповідно до пункту 16 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Згідно із підпунктом 1.2 п. 16 підрозділу 10 розділу XX Кодексу об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені у статті 163 Кодексу, зокрема об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з підпунктом 164.2.4 пункту 164.2 статті 164 Кодексу включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статті 173 Кодексу.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 16 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (підпункт 1.3 пункту 16 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |