X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.02.2019 р. № 727/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних із застосуванням штрафних санкцій на підставі пункту 120.2 статті 120 і розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ) за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.

Перелік операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою, визначений статтею 195 розділу V ПКУ, а перелік операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість, - статтею 197 розділу V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкові накладні складаються на операції з постачання товарів/послуг, до яких застосовується основна, нульова ставки та ставка 7 відсотків, а також на операції, звільнені від оподаткування ПДВ.

При складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10 - 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307), у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка та зазначається відповідний тип причини (пункт 8 Порядку № 1307).

Так, не підлягають наданню отримувачу (покупцю) податкові накладні, які складені на операції з вивезення товарів за межі митної території України, до яких застосовується нульова ставка.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, підлягають реєстрації в ЄРПН (пункт 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 розділу V ПКУ. Так, реєстрація платниками податку податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.

Пунктом 120. 1 статті 120 розділу II ПКУ за порушення граничного строку, визначеного статтею 201 розділу V ПКУ, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) передбачено застосування штрафних санкцій у відповідних розмірах до платника податку на додану вартість, на яко го відповідно до вимог статей 192 та 201 розділу V ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації.

Також пунктом 120.2 статті 120 розділу II ПКУ передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 розділу V ПКУ, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 розділу V ПКУ.

Отже, за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН за відсутність реєстрації податкової накладної в ЄРПН штрафні санкції, визначені ПКУ, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які: звільнені від оподаткування; оподатковуються за нульовою ставкою.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які визначені ПКУ.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.