Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств при реорганізації (перетворення) юридичної особи та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ).
Відповідно до ст. 104 ЦКУ юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
Перетворенням є зміна організаційно-правової форми юридичної особи при якому до нової юридичної особи переходить усе майно, права й обов’язки попередньої юридичної особи (ст. 108 ЦКУ).
Статтею 107 ЦКУ та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон) регулюється порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу й перетворення.
У разі перетворення юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи (п. 5 ст. 4 Закону).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Відповідно до п. 98.1 ст. 98 ПКУ під реорганізацією платника податків розуміється зміна його правового статусу, яка передбачає, зокрема, дія господарських товариств - зміна організаційно-правового статусу товариства, потягне за собою зміну коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України.
Якщо реорганізація здійснюється шляхом зміни найменування, організаційно-правового статусу або місця реєстрації платника податків, після реорганізації він набуває усіх прав і обов’язків щодо погашення грошових зобов’язань чи податкового боргу, які виникли до його реорганізації (п.п. 98.2.1 п. 98.2 ст. 98 ПКУ).
Правові основи оподаткування податком на прибуток підприємств встановлено розділом III ПКУ.
Якщо платник податку ліквідується (у тому числі до закінчення першого податкового (звітного) періоду), останнім податковим (звітним) періодом вважається період, на який припадає дата ліквідації (п.п. 137.4.3 п. 137.4 ст. 137 ПКУ).
При цьому, в разі якщо платник податку ставиться на облік контролюючим органом протягом податкового (звітного) періоду, перший податковий (звітний) період розпочинається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (п.п. 137.4.2 п. 137.4 ст. 137 ПКУ).
Новостворені платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році (п.п. «а» п. 137.5 ст. 13 7 ПКУ).
Обов’язки платника податків визначені п. 16.1 ст. 16 ПКУ, зокрема, щодо ведення обліку доходів і витрат; складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подання до контролюючих органів декларацій, звітності та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплата податків та зборів тощо (ст. 16 ПКУ).
У Податковій декларації з податку на прибуток підприємств (далі - декларація), затвердженій наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (у редакції наказу Мінфіну від 28.04.2017 № 467) платники податку, що подають декларацію за останній податковий (звітний) рік у періоді, на який припадає дата його ліквідації у полі 9 «Особливих відміток» декларації ставлять відповідну позначку.
При цьому, визначені платником у ліквідаційній декларації податкові зобов’язання нараховуються днем подання податкової звітності до контролюючих органів.
Разом з цим слід зазначити, що наказом Мінфіну від 07.04.2016 № 422 затверджено Порядок ведення органами ДФС оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - Порядок).
Зокрема, п. 1 розділу II Порядку передбачено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками органами ДФС відкривається інтегровані картка платника (далі - ІКП).
ІКП закриваються, у разі проведення заходів щодо зняття з обліку платників в органах ДФС у зв’язку з припиненням платника податків.
Дата зняття з обліку відповідає даті закриття останньої ІКП або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення були закриті всі ІКП.
У разі коли внаслідок припинення юридичної особи шляхом реорганізації частина її зобов’язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковуються складові суми переплат, до ІКП юридичних осіб - правонаступників переносяться відповідні облікові показники з дотриманням хронології їх виникнення.
З метою визначення суми грошового зобов’язання та повноти розрахунків з бюджетом за результатами діяльності перетвореного підприємства рекомендуємо правонаступнику, задекларувати податкові зобов’язання платника у складі показників декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) рік.
Одночасно з поданням такої декларації платнику необхідно подати доповнення до неї, передбачене п. 46.4 ст. 46 ПКУ, з відповідними поясненнями, зазначивши про цей факт у спеціально відведеному місці декларації.
При цьому, пропонуємо звернутися платнику до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку з метою отримання обов’язкових реквізитів для сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |