X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.02.2019 р. № 771/ІПК/20-40-13-02-11

Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) фізичною особою, яка провадить незалежну професійну та одночасно підприємницьку діяльності, з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.

Згідно із ст. 1 Закону України від 05.07.2012 № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені Законом № 5076.

Пунктом 3 ст. 4 Закону № 5076 встановлено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Інформація про обрані адвокатом організаційні форми адвокатської діяльності вноситься до Єдиного реєстру адвокатів України відповідно до ст. 17 Закону № 5076.

Адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту (ст. 1 Закону № 5076).
Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст. 13 Закону № 5076).

Згідно з нормами пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПКУ самозайнятою особою є платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність, за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - це, зокрема, діяльність адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до п. 65.3 ст. 65 ПКУ для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем постійного проживання.

Намір провадити незалежну професійну діяльність Вами засвідчений отриманням свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Порядок взяття на облік у контролюючих органах фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначено наказами Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» із змінами та доповненнями (далі — Порядок № 1588) та від 24.11.2014 № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» із змінами та доповненнями (далі - Порядок № 1162).

Відповідно до абзацу 4 п. 6.7 розділу VI Порядку № 1588 якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа провадить незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується у контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

У такому разі фізична особа зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Взяття на облік здійснюється у день отримання контролюючим орган ом заяви за формою № 5-ОПП, про що фізичній особі надсилається (видається) довідка про взяття на облік за формою № 34-ОПП.

Дані про фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність включаються до відповідних реєстрів, що оприлюднюються уповноваженими органами на своїх вебсайтах.

При здійснені аналізу інформації відповідних реєстрів, які оприлюднюються уповноваженими органами, було встановлено, що в Єдиному реєстрі адвокатів України (httр:/еrаu.undа.оrg.uа) міститься запис, згідно якого адвокат обліковується в Раді адвокатів Харківської області, форма здійснення адвокатської діяльності - індивідуальна адвокатська діяльність, та встановлено що адвокат не перебуває на обліку в контролюючих органах як фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність і така діяльність не є припиненою.

Відповідно до пп. 3. п. 6.8 Розділу VI Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів ДФС з питань реєстрації та обліку платників, затвердженого Наказом ДФС України № 798 від 15.10.15 із змінами та доповненнями (Далі Порядок № 798), на адресу адвоката було направлено листа щодо обов’язку постановки на облік.

Відповідно до п. 66.1 ст. 66 ПКУ та п. 9.1 Порядку № 1588 підставами для внесення змін до облікових даних платника податків, зокрема, є:

16.02.2018 згідно з п. 6.3 Порядку № 798 до Реєстру самозайнятих осіб внесена інформація з єдиного реєстру адвокатів України щодо платника, як фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

Відповідно п. 13.2 Розділу XIII Порядку № 798 якщо контролюючими органами при здійсненні своїх функцій за результатами перевірок та звірок, або на підставі інформації від третіх осіб, або на підставі даних інших державних органів чи відповідних державних реєстрів встановлено, що фізична особа зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку чи знята з обліку в контролюючому органі, таким органом вживаються заходи, визначені підпунктом 3 пункту 6.8 розділу VI Порядку № 798, і така фізична особа обліковується в контролюючому органі як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік».

Відповідно до п. 291.3 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності застосовується виключно юридичними особами або фізичними особами - підприємцями. Застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, ПКУ не передбачено.

Так, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність не є підприємницькою і не може здійснюватись фізичною особою - підприємцем.

Разом з тим, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, одночасно може здійснювати підприємницьку діяльність, відмінну від адвокатської, за умови її державної реєстрації підприємцем.

Таким чином, фізична особа - підприємець, яка одночасно провадить незалежну адвокатську діяльність, веде окремий облік доходів/витрат, отриманих/понесених від провадження незалежної професійної діяльності і підприємницької діяльності, та здійснює окремо розрахунки з бюджетом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення
обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі -Закон № 2464).

Дія Закону № 2464 поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно -правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (п. 1 ст. 2 Закону № 2464).

Згідно зі ст. 5 Закону № 2464 облік платників єдиного внеску ведеться відповідно до Порядку № 1162.

Відповідно до пп. 4, 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пункті 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 (фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську), є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац другий п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників встановлено у розмірі 22 відсотки до бази нарахування єдиного внеску.

Фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац 3 частини восьмої ст. 9 Закону № 2464).

Сума єдиного внеску своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність з єдиного внеску за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, визначені законодавством (п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464).

Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 затверджено Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування із змінами та доповненнями (далі -Порядок № 435), який є обов’язковим для виконання платниками єдиного внеску.

Пунктом 2 розділу III Порядку № 435 передбачено, що фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до Порядку № 435 із зазначенням типу форми «початкова».Пунктом 4 розділу III Порядку № 435 передбачено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік.
Звіт подається за формою № Д5 із зазначенням типу форми «початкова».

Фізичні особи - підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі звіти (п. 16 розділу III Порядку № 435).

У разі якщо Вами не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу від здійснення незалежної професійної діяльності, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац другий п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Враховуючи викладене, якщо особа перебуває на обліку у контролюючому органі, як фізична особа яка провадять незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою - підприємцем, зобов’язана нараховувати, сплачувати та подавати звітність з єдиного внеску окремо за кожним видом діяльності.

Сума мінімального страхового внеску у 2018 році розраховується як 22 відсотки від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на місяць, за який сплачується єдиний внесок.

Враховуючи, що Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить 3 723 грн., то розмір мінімального страхового внеску у 2018 році становить 819,06 грн. на місяць та 2 457,18 грн. на квартал.
Нарахування мінімального страхового внеску складають за 1 квартал 2018 року - 1 638,12 грн., за 2 квартал 2018 року-2 457,18 грн., за 3 квартал 2018 року-2 457,18 грн., за 4 квартал 2018 року - 2 457,18 грн.

Аналогічно нарахування єдиного внеску проводяться від здійснення підприємницької діяльності, тобто за 1 квартал 2018 року - 2 457,18 грн., за 2 квартал 2018 року - 2 457,18 грн., за 3 квартал 2018 року - 2 457,18 ірн., за 4 квартал 2018 року - 2 457,18 грн.

19.01.2018 Вам нараховано єдиного внеску від здійснення підприємницької діяльності за 4 квартал 2017 року у розмірі 2 112,00 грн.

19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018 нараховано єдиного внеску від здійснення підприємницької діяльності за 1 квартал 2018 року у розмірі 2 457,18 грн., за 2 квартал 2018 року у розмірі 2 457,18 грн. та за 3 квартал 2018 року у розмірі 2 457,18 грн. відповідно.

Також 19.04.2018, 19.07.2018, 19.10.2018 нараховано єдиного внеску від здійснення незалежної професійної діяльності за 1 квартал 2018 року у розмірі 1 638,12 грн., за 2 квартал 2018 року у розмірі 2 457,18 грн. та за 3 квартал 2018 року у розмірі 2 457,18 грн. відповідно.

Станом на 01.01.2019 у Вас обліковується заборгованість .
Нарахування єдиного внеску за 2018 рік від здійснення незалежної професійної діяльності Вам буде переглянуто.

Враховуючи вищенаведене, Ви зобов’язані стати на облік як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, шляхом надання до Східного управління Головного управління ДФС у Харківській області заяви за формою 5-ОПП та копії свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
Крім того, Вам необхідно нараховувати, сплачувати єдиний внесок та подавати звітність як фізична особа - підприємець та фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, окремо за кожним видом діяльності.

Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.