Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо приведення показника ∑Перевищ у Системі електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) у відповідність до податкового обліку і повернення суми реєстраційного ліміту, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Правові основи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ регулюються статтею 200і Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі - Порядок № 569).
СЕА ПДВ працює виключно в автоматичному режимі та на підставі алгоритмів, розроблених відповідно до статті 200і Кодексу та Порядку № 569, і не допускає ручного втручання в її роботу.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 569 платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Величина кожного показника формується на дату витягу та змінюється по мірі надходження до системи електронного адміністрування ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих податкових накладних, розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, зарахованих на електронний рахунок коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної пунктом 200.3 статті 200 Кодексу, яка впливає на показники складової формули.
Відповідно до пункту 200.3 статті 200 Кодексу складовою формули, що визначає суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі - реєстраційна сума) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), є показник ∑Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.
Зазначений показник визначається як різниця між: сумами податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 Кодексу, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.
Показник ∑Перевищ розраховується автоматично після прийняття звітності від платника податку, реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника.
Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної, зайво складеної на операцію з постачання товарів/послуг, визначено пунктом 24 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Слід зауважити, що такий розрахунок коригування складається лише у разі, якщо в ЄРПН зареєстровано дві або більше податкових накладних, складених на одну й ту ж операцію з постачання товарів/послуг.
Як зазначено у зверненні, платником податку було складено дві податкові накладні на різних покупців (одна податкова накладна складена на здійснену операцію з постачання одному покупцю, а друга - на операцію з постачання іншому покупцю, яка не здійснювалась). Тобто такі дві податкові накладні складені не на одну й ту ж операцію, оскільки покупцем в таких податкових накладних зазначені різні платники податку. Отже, встановлений пунктом 24 Порядку № 1307 порядок складання розрахунків коригування до таких податкових накладних не може бути застосований.
Розрахунок коригування до податкової накладної, складеної і зареєстрованої в ЄРПН без факту здійснення господарської операції, складається у звичайному порядку та після реєстрації в ЄРПН бере участь у обрахунку реєстраційної суми.
Слід зауважити, що статтею 36 Кодексу встановлено, що платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |