X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.02.2019 р. № 710/ІПК/04-36-13-08-11

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДФС), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло лист щодо практичного застосування норм законодавства з питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.

Відповідно до ст. 63 Кодексу, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Відповідно до пп. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, самозайнята особа — це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Порядок взяття на облік у контролюючих органах самозайнятих осіб, як платників податків визначений ст. 65 Кодексу та розділом VI Порядку обліку платників податків та зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 №462) (далі - Порядок №1588).

Взяття на облік в контролюючих органах самозайнятих осіб, як платників єдиного внеску, здійснюється відповідно до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.112014 №1162, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за № 1553/26330, зі змінами (далі -Порядок - 1162).

Порядком №1588 встановлено, що взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якою згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), здійснюється за місцем постійного проживання на підставі заяви за формою №5-ОПП та документу, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.

У разі взяття на облік як платників податків і зборів у контролюючих органах фізичних осіб для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючий орган за основним місцем обліку формує довідку про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру, за формою №34-ОПП (п. 3.10 та п. 6.7 Порядку №1588).

Якщо фізична особа, взята на облік в контролюючому органі як адвокат, отримала свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), така фізична особа подає до відповідного контролюючого органу заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни», копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).

Відповідно до Порядку №1162, взяття на облік фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, як платників єдиного внеску, здійснюється на підставі заяви за формою № 1-ЄСВ та документу, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.

За даними Реєстру самозайнятих осіб, Смолов Костянтин Вікторович перебуває на обліку в контролюючому органі як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю з ознакою провадження незалежної професійної діяльності - адвокат.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які проводять незалежну професійну діяльність, визначено статтею 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.2, 178.3, ст. 178 Кодексу, доходи фізичних осіб, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Пунктом 178.6 ст. 178 Кодексу визначено, що фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, зобов’язані/вести облік доходів і витрат від такої діяльності та мати підтверджуючі документи.

Форма Книги та Порядок її ведення затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. N 481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення".

Дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).

При заповнені податкової декларації поряд з доходами від адвокатської діяльності відображаються доходи від діяльності арбітражного керуючого.

Таким чином, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність одночасно як адвокат та як арбітражний керуючий, веде облік в одній Книзі обліку доходів і витрат.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та діяльність арбітражного керуючого та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску.

Згідно з п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464, базою нарахування єдиного внеску для осіб, які проводять незалежну професійну діяльність є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

Базою нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість місяців, протягом яких такий платник перебував на обліку як платник єдиного внеску (пункт 3 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 449, затвердженої Наказом Міністерства фінансів Уіраїни від 20.04.2015 року №449 зі змінами та доповненнями) (далі - Інструкція №449).

Якщо платник єдиного внеску, визначений п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464, не отримав дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він зобов’язаний самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (пункт 2 частини першої статті 7 Закону №2464).

Отже, платник єдиного внеску, визначений п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464, перебуваючи на обліку у контролюючому органі, зобов’язаний визначити базу нарахування єдиного внеску та сплатити суму внеску у розмірі не менше мінімального страхового внеску на місяць один раз, незважаючи на те, що самозайнята фізична особа провадить незалежну професійну діяльність, одночасно, як адвокат та як арбітражний керуючий.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.