Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), розглянула звернення щодо практичного застосування норм законодавства з питання нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі - Закон № 5076) адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Особі, яка склала присягу адвоката України, радою адвокатів регіону у день складення присяги безоплатно видаються свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України (ст. 12 Закону № 5076).
Адвокат, який здійснює свою діяльність індивідуально, є самозайнятою особою (ст. 13 Закону № 5076).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Згідно з п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності (п. 5 частини першої ст. 4 Закону №2464).
Одночасно слід зазначити, що згідно зі ст. 5 Закону № 2464 обов’язки платників єдиного внеску виникають у осіб, зазначених, зокрема, в п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 з початку провадження відповідної діяльності.
Отже, обов’язок стати на облік в контролюючих органах самозайнятої особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, як платник податків і як платник єдиного внеску виникає у адвоката, якщо йому видано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України.
Згідно з п. 4 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі - Звіт) один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом.
Таким чином, у Звіті за 2017 рік, Ви повинні були відобразити суму доходу та розмір єдиного внеску з вересня місяця по грудень місяць 2017 року.
У разі прийняття рішення про ліквідацію, припинення діяльності страхувальників, зазначених у п. 4 розділу ІІІ Порядку № 435, на яке не поширюється дія Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зобов’язані подати самі за себе Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» (п. 10 розділу III Порядку № 435).
Звіт із зазначенням типу форми «ліквідаційна» формують та подають до органу доходів і зборів страхувальники, зазначені у п. 4 розділу III Порядку № 435 - протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу доходів і зборів про зняття з обліку платника єдиного внеску (п. 11 розділу III Порядку № 435).
Відповідно до п.п. 4 п. 1 розділу II Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449), платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську, та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до п.п. 2 п. 13 розд IV Інструкції № 449 для платників, зазначених у п.п. 4 п. 1 розділу II Інструкції № 449, останнім періодом, за який необхідно обчислити та сплатити єдиний внесок, буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня надходження до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску.
Водночас повідомляємо, з метою виправлення помилок, допущених Вами при поданні Звіту за 2017 та 2018 роки, Ви маєте право звернутись до контролюючого органу за місцем обліку із заявою щодо надання Вам можливості повторно подати Звіт за 2017,2018 роки.
Слід зауважити, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з єдиного внеску, подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, інших відомостей, передбачених Законом № 2464, платники єдиного внеску несуть фінансову та адміністративну відповідальність згідно зі ст. 25 Закону № 2464 та ст. 165 і Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Разом з тим, підставою для зняття з обліку у контролюючому органі самозайнятої особи є реєстрація припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи у відповідному уповноваженому органі (п. 67.1 ст.67 та пп. 65.10.4 п. 65.10 ст. 65 ПКУ).
Процедуру зняття з обліку в контролюючих органах фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність визначено розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588.
Враховуючи викладене, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат), може бути знята з обліку на підставі поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви про ліквідацію платника податків за формою № 8-ОПП за умови внесення до Єдиного реєстру адвокатів України записів про зміну організаційної форми адвокатської діяльності.
Після отримання вказаних документів, контролюючий орган проводить перевірку платника податків та після її проведення та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків перед бюджетом та фондами щодо сплати платежів, контролюючий орган складає довідку про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП.
Відповідно до пункту 178.7 статті 178 ПКУ остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб та військового збору за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року до 1 травня року, що настає за звітним, та до 1 серпня року, що настає за звітним, сплачують суму податкового зобов’язання, зазначену в податковій декларації (п. 178.4 ст. 178 ПКУ).
Враховуючи зазначене вище, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність у разі ліквідації подає до контролюючого органу декларацію про майновий стан і доходи за підсумками року.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |