X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2019 р. № 835/6/99-99-12-02-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника податку про надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), щодо порядку нарахування пені у разі виявлення платником податків заниження податкового повідомляє.

Платник податків у своєму листі просить надати роз’яснення щодо порядку нарахування пені у разі подання уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, яким збільшується сума податкового зобов’язання, до 01.01.2019 року та після та щодо однакового підходу в частині нарахування пені по всіх податках, зборах та неподаткових платежах.

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених статтею 50 Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Після закінчення встановлених пунктом 57.1 статті 57 Кодексу строків погашення узгодженого зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що пеня - це суміа коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Кодексу передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається до контролюючого органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Порядок нарахування пені визначений статтею 129 Кодексу.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 № 2628-VІII (далі - Закон України № 2628-VІІІ), який набрав чинність з 1 січня 2019 року, внесено зміни до статті 129 Кодексу, а саме виключено пункт 129.9 статті 129 Кодексу, а також підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу викладено в новій редакції, яка передбачає, що при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, пеня починає нараховуватися після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 старті 39 Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.

Отже, до внесення змін Законом України № 2628-VІІІ, при внесені платником податків змін до податкової звітності після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань за звітний період, за який виправлена помилка, то відповідно до пункту 129.9 статті 129 Кодексу пеня нараховувалась за весь період заниження, починаючи з наступного дня за граничним терміном сплати ПДВ за звітний період, за який виправляється помилка, виключаючи день погашення такого податкового зобов’язання.

Починаючи з 01.01.2019, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійно виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 Кодексу, пеня відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу починає нараховуватися після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.

Зазначений порядок є загальним для всіх податків та зборів за виключенням самостійного коригування податкових зобов’язань відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 Кодексу, при здійсненні якого пеня починає розраховуватися після спливу 270 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.