X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.03.2019 р. № 922/5/99-99-13-02-03-16/ІПК

Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб суми компенсації частини лізингових платежів, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.

Згідно з частиною першою ст. 96 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» поліцейські забезпечуються житлом на підставах і в порядку, визначених житловим законодавством.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1201 затверджено Порядок забезпечення Державною іпотечною установою (далі - ДІУ) поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту житлом на умовах фінансового лізингу (далі - Порядок № 1201).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1201 терміни вживаються в такому значенні, зокрема договір про компенсацію частини лізингових платежів - це тристоронній договір, що укладається між ДІУ, заявником та відповідним органом забезпечення житлом, яким визначається механізм компенсації частини лізингових платежів за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, відповідно до Порядку № 1201. При цьому заявником є поліцейський, а відповідним органом забезпечення житлом виступає центральний орган управління Національної поліції України.

Згідно зі ст. 6 Закону України від 16 грудня 1997 року № 723/97-ВР «Про фінансовий лізинг» істотними умовами договору лізингу є: предмет лізингу; строк, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Разом з тим розмір лізингових платежів, які сплачуються лізингоодержувачем, зменшується на суму компенсації частини лізингових платежів, яку перераховує на рахунок ДІУ орган забезпечення житлом (п. 19 Порядку № 1201).

Виплата компенсації частини лізингових платежів здійснюється в межах відповідних бюджетних призначень, передбачених органу забезпечення житлом на відповідний рік, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством (п. 33 Порядку № 1201).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).

Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу визначено перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас відповідно до п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума компенсацій, які отримує платник податку з бюджетів згідно із законом (п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу). Тобто, положення п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу застосовується виключно у разі виплати компенсації на користь платника податку безпосередньо з бюджету згідно із законом.

Враховуючи викладене, у разі якщо сума компенсації частини лізингових платежів здійснюється за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік, то сума такої компенсації може бути віднесена до категорії доходів, визначених п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства при реалізації єдиної державної податкової політики в частині адміністрування податку на доходи фізичних осіб позиція ДФС на сьогодні узгоджується з Міністерством фінансів України.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.