Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних (далі - розрахунки коригування), складених відповідно до статті 199 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), і, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Статтею 199 ПКУ визначено порядок пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються платником податку одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях.
Пунктом 199.1 статті 199 ПКУ встановлено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Така частка, визначена у відсотках за результатами здійснених у попередньому календарному році операцій, застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).
За підсумками календарного року платник податку здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 ПКУ).
Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 -199.4 статті 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПКУ.
Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 ПКУ) Коригування податкових зобов’язань здійснюється шляхом складання розрахунків коригування до податкових накладних, складених протягом року відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.
Терміни реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН визначено пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, згідно з яким така реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.
Пунктом 201.10 статті 201 ПКУ також встановлено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
Реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється відповідно до вимог ПКУ та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 за № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Податкова накладна / розрахунок коригування приймаються до ЄРПН у разі дотримання вимог пункту 192.1 статті 192, пунктів 200.1.З і 200.1 .9 статті 200.1 та пунктів 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 ПКУ, а також з урахуванням Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, передбачені цим пунктом.
За результатами таких перевірок формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1307 усі податкові накладні і розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Порядок заповнення податкових накладних, складених відповідно до статті 199 ПКУ, визначено пунктом 11 Порядку № 1307.
Згідно з підпунктом 1 пункту 16 Порядку № 1307 у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 11 Порядку № 1307, у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця)» табличної частини розділу Б податкової накладної платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання, зокрема, відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних (пункт 21 Порядку № 1307).
На сьогодні з метою недопущення платниками податку помилок при складанні розрахунків коригування до податкових накладних ДФС доопрацьовано електронний сервіс для платників податку на додану вартість, за допомогою якого здійснюється візуалізація повної інформації щодо показників податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників, зокрема, надано можливість експорту інформації у формат хls після здійснення пошуку за заданими параметрами податкової накладної та відображення остаточного розрахунку (остаточних показників податкової накладної, які на поточну дату обліковуються в ЄРПН) з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування.
Доступ до зазначеної інформації надано в приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету у розділі «ЄРПН».
При складанні розрахунку коригування доцільно використовувати інформацію щодо показників податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування, отриману за допомогою вищезазначеного електронного сервісу.
Відповідальність платника податку у разі відсутності реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, встановлено пунктом 120.1.2 статті 120.1 ПКУ.
При цьому ПКУ не передбачено винятків щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію / відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, крім тих, що встановлені безпосередньо статтею 120.1 та пунктами 35 та 42 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Таким чином, податкові накладні, складені відповідно до норм статті 199 ПКУ, та розрахунки коригування до них підлягають обов’язковій реєстрації в ЄРПН у встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПКУ терміни.
Якщо після подання на реєстрацію в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування платником податку отримано квитанцію про її (його) неприйняття на реєстрацію, то така податкова накладна / розрахунок коригування відповідно не може вважатися зареєстрованою(им) в ЄРПН.
З метою реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної / розрахунку коригування платнику податку необхідно усунути помилки (порушення), допущені при її (його) складанні, на які вказано у отриманій платником квитанції, та повторно направити таку податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в ЄРПН.
З метою уникнення помилок при складанні розрахунків коригування до податкових накладних платникам податку доцільно використовувати інформацію щодо показників податкової накладної з урахуванням усіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування, доступ до якої надано в приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету платника податку у розділі «ЄРПН».
Також слід зазначити, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація, що надається контролюючим органом платнику податку за його зверненням, стосується практичного застосування окремих норм податкового законодавства.
При цьому в рамках податкової консультації не розглядається питання щодо правильності розуміння платником податку норм податкового законодавства, а також не проводиться оцінка правильності заповнення податкових документів, зокрема, податкових накладних та розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |