Головне управління ДФС у Харківській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), розглянуло Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань оподаткування доходів, отриманих фізичними особами - нерезидентами та обов’язку подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи (далі - Декларація), з урахуванням фактично викладених обставин, в межах компетенції повідомляє наступне.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами - нерезидентами, регламентується п. 170.10 ст. 170 розділу IV ПКУ, відповідно до якого доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV ПКУ).
Оподаткування доходу, отриманого фізичною особою - нерезидентом на території України у вигляді спадщини, здійснюється згідно із нормами ст. 174 ПКУ.
Відповідно до пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 ПКУ для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем - нерезидентом від спадкодавця - резидента застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб, визначена у п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Згідно з п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи, крім спадкоємців - нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Крім того, фізичні особи - нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні, згідно з пп. 1.1 п. 16 підрозділу 10 розділу XX ПКУ є платниками військового збору.
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (пп. 1.2 п. 16 підрозділу 10 розділу XX ПКУ), зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).
Враховуючи вищевикладене, фізична особа - нерезидент, яка отримала спадщину від фізичної особи - резидента, зобов’язана сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до нотаріального оформлення успадкованого об’єкта, або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, за ставкою податку на доходи фізичних осіб -18 відсотків та військового збору у розмірі 1,5 відсотка.
Порядок подання Декларації встановлено ст. 179 ПКУ.
Відповідно до п. 179.2 ст. 179 ПКУ обов’язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.
Враховуючи вищевикладене, якщо фізична особа - нерезидент отримала дохід у вигляді вартості успадкованого майна, з якого сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ, подавати Декларацію у такому випадку не потрібно.
Слід зазначити, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |